Radni przyjęli plan. Będzie 400 mln zł na transport

Według założeń urzędników, projekt za 400 mln zł ma do 2015 r. zrewolucjonizować transport publiczny Rzeszowa

RZESZÓW. Ostatnia, 83. sesja Rady Miasta upłynęła pod znakiem dyskusji o komunikacji

Radni dyskutowali wczoraj o wykorzystaniu 400 mln zł w ramach unijnego projektu modernizacji komunikacji miejskiej. Niezbędny do jego realizacji Zintegrowany Plan Rozwoju Transportu Publicznego Rzeszowa na lata 2010 – 2015, przyjęli rzutem na taśmę.

– To jedyne tak duże pieniądze na poprawę transportu, długo nie będziemy już mieli podobnej kwoty – przypominali radni opozycji. – Dlatego tak ważne jak zostaną spożytkowane.

Radni mieli niedosyt oceniając propozycje przygotowane przez specjalistów z hiszpańskiej firmy Apia XXI. Dla Jacka Kiczka (PO) w dyskutowanym planie brakuje zainteresowania transportem kolejowym, a także jakiegoś rewolucyjnego przedsięwzięcia na wzór krakowskiego szybkiego tramwaju.

Dla Roberta Kultysa (PiS) wnioski z części opisowej dokumentu nie są spójne z propozycjami konkretnych inwestycji. Według niego planowane działania nie przyniosą żadnego efektu, bo za kilka lat liczba samochodów podwoi się. Brakuje mu wizji nowych mostów i wiaduktów.

– Program musi się mieścić w realiach ekonomicznych i prawnych – bronił proponowanych rozwiązań wiceprezydent Marek Ustrobiński. Ostatecznie radni przyjęli plan 16 głosami za, przy 12 wstrzymujących się. Projekt, który chce realizować ratusz musi jeszcze zatwierdzić Komisja Europejska.

Co przewiduje program modernizacji rzeszowskiej komunikacji?

– zakup 70 nowoczesnych autobusów (w tym 20 na gaz), które zostaną wydzierżawione MPK;

– budowę systemu obszarowego sterowania ruchem, który ma poprawić płynność poruszania się po mieście;

– wprowadzenie biletu elektronicznego i systemu informacji pasażerskiej na wybranych 60 przystankach;

– budowę lub wyznaczenie 2 km buspasów (m.in. al. Piłsudskiego, Cieplińskiego, Lisa-Kuli);

– przebudowę ul. Podkarpackiej i Rejtana (2 razy po 3 pasy ruchu), Lubelskiej (2 razy po 2 pasy ruchu), poszerzenie al. Wyzwolenia od al. Okulickiego do ul. Lubelskiej do 2 jezdni po 2 pasy ruchu z przebudową wiaduktu w ciągu ul. Warszawskiej;

– przebudowę 14 głównych skrzyżowań (lewo i prawoskręty);

-budowa przystanków i węzłów przesiadkowych m.in. w pobliżu stacji kolejowych.

Krzysztof Kuchta

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jaskobrot
Jaskobrot
9 lat temu

Bardxzo ambitny program. Bardzo! Nic dziwnego opracowaly go takie „mozgi” jak „firma” Appia XXI…. Co za bezmozg zatrudnil takich nieudacznikow? Pewnie nie dowiemy sie nigdy… A moze to ta slynna innowacyjnosc.