Radni SLD nie pozwolą zburzyć pomnika?

- Jakby nie było pomnik stał się symbolem miasta i trzeba o niego zadbać - mówi Wiesław Buż, radny SLD. Fot. Ewelina Nawrot

RZESZÓW. Część radnych chce, żeby miasto odzyskało działkę wraz z Pomnikiem Walk Rewolucyjnych.

– Chcemy, żeby miasto wystąpiło do ojców Bernardynów o zwrot działki, na której stoi Pomnik Walk Rewolucyjnych – mówi Wiesław Buż, radny SLD. – Pomnik jakby nie było jest symbolem miasta i trzeba o niego zadbać. Nie dopuścimy do tego, aby został zburzony – dodaje.

– Złożyliśmy wniosek do prezydenta Tadeusza Ferenca i przewodniczącego rady miasta, Andrzeja Deca, o to, aby projekt uchwały pojawił się na najbliższej sesji – wyjaśnia Buż. Przypomina również, że w 2009 roku podobny wniosek został przyjęty niemal jednogłośnie przez radnych (27 “za”). Teraz chcą, aby poparcie zyskała uchwała, która pomoże odzyskać teren i zadbać o pomnik. Zdaniem radnych został on całkowicie zaniedbany, a oni chcą uporządkować przestrzeń publiczną. – Jeśli to się nie uda, to wyjdziemy na ulice i przeprowadzimy kampanię na rzecz obrony pomnika – dodaje Buż.

Przypomnijmy, że działka wraz ze słynnym pomnikiem została sprzedana w 2006 roku za symboliczna kwotę (1 proc. ceny). Za ile teraz miasto miałoby ją odzyskać? – Liczymy na to, że będzie to działało w dwie strony i cena będzie równie symboliczna – mówi Wiesław Buż.

Radni SLD działają z upoważnienia Rady Miejskiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Ewelina Nawrot

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
antoni
antoni
10 miesięcy temu

Ten udziałowiec spółki Kontakty były prezes GS Lubenia nich lepiej zajmie się taksówkami a nie obroną komunistycznych pomników postawionych na cudzym wywłaszczonym gruncie.Ma szczęście że się dostał do Sejmu bo na Podkarpaciu starych działaczy PZPR mieszkańcy Podkarpacia nie tolerują.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
8 miesięcy temu
Reply to  antoni

A niby dlaczego uważasz, że to jest „komunistyczny pomnik”?

pniok rzeszowski
pniok rzeszowski
10 miesięcy temu

Ten pomnik dotyczy przedwojennych chlopow walczacych o prawa ludzkie. Ruch ludowy w Polsce ma ponad sto lat a jego kolebką jest właśnie Rzeszowszczyzna. To w Rzeszowie powołano do życia Stronnictwo Ludowe pierwszą chłopską partię polityczną. W roku 1895 w Rzeszowie w imię sprzeciwu wobec niskiego stanu oświaty, analfabetyzmu i głodu delegaci chłopscy powołali do życia Stronnictwo Ludowe pierwszą chłopską partię polityczną w Polsce. To na Podkarpaciu powstawały pierwsze szkoły ludowe. A w galicyjskiej wsi Wierzchosławice koło Tarnowa urodził się wybitny działacz ludowy i trzykrotny premier Wincenty Witos, prezes PSL Piast. Strajki chłopskie z lat 1932 – 37 w dużej mierze… Czytaj więcej »

jacek
jacek
8 lat temu

Ten pomnik jest rozpoznawalny w całej p Polsce i wszyscy wiedzą że tak jest, niech sobie stoi ! Jeśli szukamy symboli komunizmu to na ul.Dąbrowskiego pomiędzy ( szafą) a parkingiem w samym rogu przesłonięty krzakami stoi sobie blaszany pomniczek sierpa i młota. Kiedy tylko tamtędy przechodzę to tak sobie myślę jak on się uchował ale to kwestia jak na niego spojrzeć i pod jakim kątem a morze to kwestia wyobrazni?

K. Bimbała
K. Bimbała
8 lat temu

Cóż na to można powiedzieć sensownego :PRECZ z KOMUNĄ !!!!!!!

Mariusz
Mariusz
8 lat temu

Każdy nazywa to „cudo” betonową c…, ale to SYMBOL więc trzeba zostawić. Żal…

jacek
jacek
8 lat temu

Szkoda, że w Rzeszowie nie ma pomnika Stalina, dopiero by mieli symbol miasta, SLDowskie komuchy, wasze symbole umarły razem ze Stalinem, precz z tych ohydnym betonem z centrum miasta!

bloger
bloger
11 miesięcy temu
Reply to  jacek

a co mendrcze* proponujesz postawić na miejscu pomnika?Kościółek już stoi,hotel z wszelakimi uciechami też.

rychu
rychu
7 miesięcy temu
Reply to  bloger

a co tacy mogą zaproponować yebną sobie w centrum kolejny pomnik Jasia z Watykanu i będą się spuszczać przed nim co niedziele

hijena
hijena
5 miesięcy temu
Reply to  rychu

masz rację,to już lepiej żeby to betonowe piż…sko pozostało

ANDRZEJ
ANDRZEJ
8 lat temu

wszystko co ma przypominać komunę czasy okupacji przez ruskich i ich sługusów poliaczków powinno zniknąć z powierzchni ziemi

hijena
hijena
5 miesięcy temu
Reply to  ANDRZEJ

masz rację,a przede wszystkim wyburzyć wszystkie bloki,do ktorych przeflancowano wieśniaków z podrzeszowskich wioch

dsgg
dsgg
8 lat temu

a kogo normalnego to obchodzi co składa jakiś klub w tym towarzystwie wzajemnej adoracji – bezrobocie sięga juz 14 % a wy sie c**ą zajmujecie