Radni uchwalili bubel legislacyjny?

Kupcy protestowali pod magistratem nawołując do tych radnych, którzy głosowali za uchwalą, by nie zabierali im chleba. Tymczasem uchwala została uznana ze nieważną przez wojewodę.

PRZEMYŚL, RZESZÓW. Uchwała przemyskiej Rady Miejskiej o zakazie handlu jest nieważna.

Pisaliśmy na naszych łamach, że przemyscy „kupcy wypędzeni” zebrali około 2000 podpisów pod projektem obywatelskim zmierzającym do uchylenia niekorzystnej dla nich uchwały Rady Miejskiej o zakazie handlu. Kupcy projekt z podpisami złożyli w Biurze Rady w piątek (5 lipca). Okazuje się, że nie będzie potrzebny, bo uchwałę za nieważną uznała wojewoda podkarpacka, Małgorzata Chomycz.

Podjęta w końcu czerwca uchwała, którą opracowały władze miasta, a poparły koalicyjne kluby PO i Regia Civitas zakładała, że legalnie handlujący, bo posiadający zezwolenia na to drobni kupcy z obrzeży Zielonego Rynku i ulicy Sportowej, nie będą już mogli tam sprzedawać. Ludzi ogarnęło przerażenie – mieli stracić źródło utrzymania.

Kupcy zawiesili na swych straganach dramatyczne transparenty, dwa razy  protestowali pod magistratem i zaczęli zbierać podpisy pod projektem uchylenia uchwały. Złożyli go w miniony piątek (5 lipca) wraz z kompletem prawie 2 tys. podpisów poparcia. Tymczasem, jak się dowiedzieliśmy, czerwcową uchwałę za nieważną uznała wojewoda. – Nie można całkowicie nie zgodzić się z niektórymi argumentami i przesłankami (…) jakimi kierowała się Rada Miejska – czytamy w uzasadnieniu stwierdzenia nieważności uchwały.

- Ale organ nadzoru oceniający akty jednostek samorządowych może kierować się wyłącznie zasadą legalizmu – podkreśla wojewoda.. – Artykuł 30 ustęp 3 Ustawy o samorządzie gminy (…) nie jest wystarczającą podstawą do ustanowienia zakazów dotyczących działalności handlowych z ręki, koszów, stoisk (…) w sytuacji, gdy nie wykazania, że istnieje zagrożenie wymagające podjęcia niezwłocznego działania prawodawczego przez gminę (…) – dodaje.
Wygląda więc na to, że kupcy wrócą na swoje miejsca w spokoju. Jednak na decyzję wojewody można się poskarżyć w WSA.

Monika Kamińska

do “Radni uchwalili bubel legislacyjny?”

  1. zapotocki

    i bardzo dobrze! kubeł zimnej wody panom radnym sie przyda, niech zajma sie tworzeniem stanowisk pracy a nie ich likwidowaniem

  2. Piter

    Ta Chomycz już drugi raz Przemyślowi podpada. Za trzecim razem trzeba będzie ją usunąć z krzesła.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.