Rak „znaczy” organizm na całe życie!

- Dzięki stosowaniu naświetlań tzw. celowanych, zdrowe komórki są maksymalnie oszczędzane - mówi dr n. med. Jan Gawełko. Fot. Wit Hadło
– Dzięki stosowaniu naświetlań tzw. celowanych, zdrowe komórki są maksymalnie oszczędzane – mówi dr n. med. Jan Gawełko. Fot. Wit Hadło

USA, PODKARPACIE. Przerażające wyniki przyniosło badanie przeprowadzone na ponad 1,7 tys. Amerykanów, którzy w dzieciństwie wygrali z rakiem.

Okazało się, że aż 95 proc. Amerykanów, którzy w dzieciństwie wygrali z rakiem,w wieku 45 lat cierpi na choroby przewlekłe. 80 proc. z tych przypadków medycy uznają za „poważne” i „zagrażające życiu”. 65 proc. dorosłych, którzy w dzieciństwie pokonali raka, ma problemy z płucami, 62 proc. ze słuchem, 56,4 proc. kłopoty z sercem, a 48 proc. z pamięcią. Powszechne są także zaburzenia układu rozrodczego. Ludzie po radioterapii mózgu mają już w wieku 30 lat objawy otępienia charakterystyczne dla seniorów.

Autorzy badania wskazują, że choroby te to efekt zniszczeń, jakich zdążył dokonać nowotwór, ale równie wielkie spustoszenie sieje terapia stosowana, aby pokonać raka.

Prawda leży gdzieś pośrodku
– Trudno odnieść się do amerykańskich badań chociażby dlatego, że badania dotyczy metod stosowanych 30 lat temu, które obecnie nie są stosowane. Teraz w większości przypadków stosowana jest terapia celowana, oszczędzająca zdrowe tkanki. W chemioterapii stosuje się też coraz nowocześniejsze leki, mniej obciążające organizm, mniej toksyczne dla nerek, wątroby czy mózgu – mówi dr n. med. Jan Gawełko, zastępca dyrektora ds. Podkarpackiego Centrum Onkologii w Rzeszowie.

– Mimo tego zastosowanie któregokolwiek schematu leczenia: chemio- czy radioterapii razem lub osobno w różnych schematach, leczenia operacyjnego, które też może uszkodzić chociażby jakiś nerw (szczególnie jeżeli chodzi o nowotwór mózgu), wiąże się z tym, że płacimy tzw. podatek od wyleczenia.

Doktor podkreśla, że leczenie, nie tylko nowotworów, to wybór mniejszego zła. Nie ma bowiem leków, które nie wpływałyby na zdrowe komórki organizmu. Mimo to lecząc ratujemy życie, przedłużamy je często o kilkadziesiąt lat i to jest najlepsza rekomendacja leczenia.

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o