Raka płuc można wyleczyć

Fot. Archiwum

Wśród 10 osób, u którym zdiagnozowano raka tylko u 2 – 3 udaje się przeprowadzić zabieg operacyjny. 7 – 8 chorych może być poddana jedynie chemio czy radioterapii paliatywnej.

Rak płuca (nowotwór złośliwy wywodzący się z nabłonka dróg oddechowych lub pęcherzyków płucnych) jest najczęstszym nowotworem wśród mężczyzn i drugim nowotworem występującym wśród kobiet. Co roku w regionie odnotowuje się ok. 1300 nowych zachorowań wśród mężczyzn i ok. 500 wśród kobiet. Duża zapadalność przekłada się niestety na równie dużą śmiertelność. 70 procent tych osób umiera w ciągu jednego roku od wykrycia choroby.

- Tylko co szósty pacjent z rakiem płuc ma szansę przeżyć 5 lat – nie pozostawia złudzeń dr n. med. Ryszard Olesiejuk, ordynator Oddziału Pulmunologii i Chemioterapii w Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie.

Zdrowie ulatujące z dymem
Dominującym czynnikiem powodującym rozwój raka płuca są substancje rakotwórcze (300!) zawarte w tytoniu. Do innych czynników ryzyka zalicza się wpływ dymów powstających przy spawaniu, ekspozycję na azbest (skutki ujawniają się dopiero po 15-20 latach), oraz predyspozycje genetyczne (chory na raka płuc w najbliższej rodzinie sprawia, że zapadalność jest dwukrotnie wyższa). Szkodliwe jest także bierne palenie (o 25 proc. zwiększa ryzyko rozwoju raka płuca u małżonków palaczy, a o około 17 proc. u osób narażonych na wpływ dymu tytoniowego w pracy). Innymi przyczynami wzrostu zachorowań może być także kontakt z metalami ciężkimi, węglowodorami aromatycznymi, promieniowaniem jonizującym i niektórymi substancjami chemicznymi.

Nie ma typowych objawów raka płuca
Najczęściej występują: kaszel, który narasta, albo nie ustępuje po leczeniu zakażenia układu oddechowego, ból w klatce piersiowej, odkrztuszanie krwistej plwociny lub krwi, świszczący oddech, duszność i chrypka nawracające i długo utrzymujące się (powyżej 3-4 tygodni mimo leczenia), nawracające zapalenie oskrzeli lub płuc, obrzęk twarzy lub szyi, brak apetytu, obniżenie masy ciała, zmęczenie, apatia. W trakcie choroby może występować jeden z wymienionych objawów lub kilka równocześnie. W miarę narastania schorzenia zazwyczaj ilość objawów się zwiększa. Zdarza się, ze chory nie odczuwa jakichkolwiek dolegliwości (jest to najlepszy moment do diagnostyki i leczenia).

Anna Moraniec

do “Raka płuc można wyleczyć”

 1. Gosia

  Witam, w sierpniu zdiagnozowano u mojego taty raka płuc drobnokomorkowy we wrześniu otrzymał chemie. W listopadzie miał robione badania i wyniki były że się pomniejszyl a terazcw styczniu wyszło że powiększył i kolejny rodzaj chemii dostal tylko jedną w styczniu ponieważ w lutym złapał go wirus teraz jest w szpitalu bo coraz słabiej się czuł. Lekarz uznał że rak za szybko się rozwija i że za mocno oslabiony jest żeby dostać chemię. Płytki krwi spadły mu do 16 po ostatniej chemii. Ma dodatkowo cukrzycę, nadciśnienie i miazdzyce. Czy miał ktoś taką sytuację i czy jest jakiś ratunek nawet nie refundowany?

 2. Jola

  Witam,
  Już ponad 2 lata temu zdiagnozowali u mojego taty raka płuc. Złośliwy, na górnym płacie prawego płuca, nie nadający się do chemioterapii. Oczywiście wykryto go na badaniach okresowych rok wcześniej był zdrowy. Od razu przyjeli go na odział i po 2 dniach operacja. Szybko załatwili raka na szczescie! Później zapobiegawczo radioterapia i do tej pory badania sprawdzające:)
  Nie wolno uzalac sie nad taką osobą wiem na pewno~ odpowiednie nastawienie osoby chorej to polowa sukcesu.

 3. irena

  12 lat temu zdiagnozowano u mnie drobnokomórkowego raka płuc. Jestem po chemii i radioterapii. Szkoda, że jest nas tak mało wyleczonych. Może są tylko wyleczeni są nieujawniani? U mnie rak płuc dawał duże objawy, tylko miałam problem z diagnozą, lekarze nie mogli moich objawów zdiagnozować. Życzę wszystkim sukcesów w walce z rakiem. Irena

  • Benia

   Witam,
   u mojego taty zdiagnozowali w marcu drobnokomórkowego raka płuc, moje pytanie brzmi, jakie miała Pani objawy oraz jak szybko one ustąpiły? Chciałabym również zapytać jak była Pani leczona oraz jak długo to leczenie trwało?

  • Joanna

   Witam Cię Irenko,
   Napisz coś więcej o Swojej chorobie,gdzie umiejscowił się Twój guz, czy wcześnie został zdiagnozowany i jakie zostało zastosowane leczenie.
   Dzisiaj odwiozłam męża we wtorek ma mieć robioną bronchoskopię, ma guza na prawym płucu wielkości pudełka zapałek. Rok temu przechodził szczegółowe badania i wszystko było ok, do teraz:(
   Pozdrawiam serdecznie

  • Renia

   Witam Pani Ireno czy mogłabym z Panią porozmawiać.Mam bliską osobę,która choruje na drobnokomorkowca płuc.

 4. malgorzata

  Mam pytanie gdzie bierzesz ta organoterapie ? Czy w Polsce .? I w jako sposob?

 5. aga

  Polecam ,czytajcie http://www.vitorgan.de,
  E-Mail:info@vitorgan.de
  Jest to firma niemiecka/Stuttgart,ktòra poleca ORganoterapie celem powstrzymania przerzutòw nowotworowych do organizmu.To jest jedna z metod niekonwencjonalnych ,terapia ta wspomaga
  chemioterapie i radioterapie,jest to metoda integracyjna.Pionierem tej metody byl pan dr.Gordon,polski
  lekarz z Dusseldorfu.Istnieje w internecie wiele komentarzy na temat tej terapii.

  • Grzegorz

   Witam,
   bardzo dziekuje za konkretne informacje dot.Organoterapii.Jestem po leczeniu operacyjnym i mam zamiar
   zastosowac ORGANOTERAPIE celem powstrzymania przerzutòw komòrek rakowych,a tym samym
   progresji tej choroby.Polecam kliknijcie na°°Organoterapia-opinie°°,bardzo ciekawe informacje dot.tej
   terapii.
   Pozdrawiam G..

   • Grzegorz

    Biore ORGANOTERAPIE od kilku tygodni i czuje POPRAWE mego zdrowia.Jestem o wiele silniejszy i Morfologia krwi jest teraz w normie.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.