Raniżów ratuje się przed bankructwem

Nad Urzędem Gminy Raniżów zawisło widmo bankructwa. Fot. Autor

RANIŻÓW. Wójt Daniel Fila przyparty do muru przez radnych. Będzie plan naprawczy. 

W zadłużonej po uszy gminie Raniżów przyszedł wreszcie czas na opamiętanie. Do końca tego miesiąca wójt Daniel Fila ma przedstawić plan naprawczy. O jaki plan chodzi? – To bardzo szczegółowe założenia, dotyczące oszczędności w urzędzie, oświacie oraz wszystkich jednostkach gminy – wyjaśnia Jan Rzeszutek, przewodniczący Rady Gminy. – To także żelazna konsekwencja w realizacji tych oszczędności – dodaje.

Nie od dziś radni opozycji oskarżają wójta o rozdawnictwo. Jeden z nich, Karol Ozga, uważa, że obecne rządy to zaprzeczenie oszczędności. – Na “dzień dobry” pan wójt zażyczył sobie dwie sekretarki. Potem Rada Gminy podjęła decyzję o podwyżce jego pensji o ok. 2 tys. zł. Kolejne koszty to stworzenie Zakładu Utrzymania Porządku i rozbudowa Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji, na który wydaliśmy krocie – wyliczał.

– Innym razem pan Fila pokazał nam statuetkę i dyplomik z jakiegoś plebiscytu. Okazało się, że podatnicy zapłacili za to 5 tys. zł. Pan wójt obciął 1/4 etatu pracownikom szkół w Mazurach i Raniżowie, a podwyżki 200-500 zł dał kierownikom urzŸędu. Najpierw stworzyło sięŸ dwór, co zdecydowanie obniżyło budżet gminy, a teraz stoimy pod œścianą, bo zadłużenie zwiększyło sięŸ dwukrotnie i jest zagrożenie komisarzem – alarmował Ozga.

Wójt odpierał zarzuty.  – Zarzuca się mi się złe zarządzanie, zadłużenie gminy, że to, że tamto. Otóż oświadczam, że jakbym miał dzisiejszą wiedzę, to jeszcze raz podjąłbym te same decyzje, choć pewnie na jakimś etapie byłyby one skorygowane – przekonywał Fila. – Owszem, moglibyśmy mieć dzisiaj 30-procentowe zadłużenie, ale nie powstałaby kanalizacja w Zielonce, Staniszewskich, Raniżowie; nie byłoby nowych dróg – przekonywał wójt.

Paweł Galek

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
mieszkaniec Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mieszkaniec
Gość
mieszkaniec

Znając Filę to plan anprawczy będzie wyglądał tak: godzinny monolog o niczym, na papierze jek najmniej i takie ogólne założenia że oswiata, że przedzkola, że nauczyciele, że wszyscy tylko nie ruszajacie moich przydupasków :)
Ot Raniżow, ot Fila, ot żal.