Ratowali z gruzów, wyciągali z głębin

W ćwiczeniach wzięli udział strażacy, ale także specjalistyczne grupy ratownictwa chemicznego, biologicznego, radiologicznego i nuklearnego.

TARNOBRZEG. Polacy, Czesi, Słowacy, Węgrzy i Ukraińcy na wspólnych ćwiczeniach służb ratunkowych przed Euro 2012.

Zderzenia pociągu osobowego z pociągiem towarowym przewożącym substancje chemiczne, pożar lasu spowodowanego iskrą z uszkodzonego wagonu, awaria zbiornika wodnego wykorzystywanego do chłodzenia instalacji w zakładach chemicznych, która prowadzi do zalania okolicznej wioski to tylko część akcji, które od dwóch dni ćwiczą międzynarodowe służby ratunkowe na terenie Tarnobrzega i Nowej Dęby.

Od 14 do 16 września na terenie poligonu wojskowego w Nowej Dębie, obszarze Zakładów Chemicznych Siarkopol w Machowie oraz na Jeziorze Tarnobrzeskim trwają jedyne w swoim rodzaju ćwiczenia służb ratunkowych z Polski, Czach, Ukrainy i Węgier.

– Głównym celem manewrów jest sprawdzenie działania systemu HNS (host nation suport), czyli wsparcie ze strony kraju przyjmującego międzynarodową pomoc ratowniczą,  aktywacja unijnego mechanizmu ochrony ludności na wypadek katastrof, a także współdziałanie służb ratowniczych krajów sąsiadujących z Polską przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 – informują organizatorzy.

Podczas dwóch dni ćwiczeń, strażacy i kooperujące z nimi służby ratunkowe przeprowadziły wiele mrożących krew w żyłach akcji. Było ratowanie ludzi zasypanych gruzem, wyciąganie autokaru z kibicami, który wpadł do jeziora, przejmowanie ludzi, którzy schronili się przed powodzią na drzewach.

Małgorzata Rokoszewska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments