Ratownictwo XXI wieku polega na udzielaniu pomocy według najnowszych wytycznych

Organizatorem konferencji Ratownictwo XXI – Współczesne problemy i wyzwania jest Podkarpacki Instytut Ratownictwa oraz Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie.

O współczesnych problemach i wyzwaniach w ratownictwie XXI wieku z Mariuszem Jednakiewiczem, kierownikiem Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie rozmawia Anna Moraniec.

– Współczesne problemy i wyzwania w ratownictwie XXI to temat konferencji, która organizujecie Państwo w najbliższy piątek., 14 czerwca. Jakie cele jej przyświecają?
– Przede wszystkim chodzi o pokazanie postępu jaki się dokonał w ratownictwie, a więc postępu w szybkiej diagnostyce,  szybkim udzielaniu pomocy, zabezpieczeniu podstawowych funkcji życiowych i nie tylko szybkiego, ale i bezpiecznego  przetransportowanie pacjenta na szpitalny oddział ratunkowy czy izbę przyjęć szpitala. Głównie skupimy się na urazach wielonarządowych, do których dochodzi coraz częściej nie tylko na drodze, ale także podczas wypadków w rolnictwie. Oprócz zabezpieczenia funkcji życiowych podejmiemy tematykę znoszenia bólu u rannych osób, która była nieco zaniedbaną dziedziną. Zwrócimy uwagę na szybką diagnostykę przy udarach mózgui zapobieganiu powikłaniom sercowym, czyli ostre zespoły wieńcowe. Mamy panel poświęcony dopalaczom, bardzo trudnej tematyce w ratownictwie medycznym i pokażemy co może ratownik zyskać korzystając z USG, które dopiero wchodzą do karetek. Udało nam się także zaprosić prelegentów którzy przybliżą zagadnienia  dotyczące nowoczesnego zarządzania, ochronie danych (RODO). Prelegentami będą profesorowie, wybitni lekarze, osoby uznane w świecie medycyny, oraz przedstawiciele służb mundurowych, bo nie możemy zapominać, że ratownictwo to nie tylko karetka pogotowia, ratownicy są w policji i straży pożarnej, w wojsku i straży granicznej, stąd obecność na konferencji służb mundurowych. 

– Do kogo konferencja jest adresowana?
– Na pewno do ratowników, personelu lekarskiego czy pielęgniarskiego pracującego na szpitalnych oddziałach ratunkowych, studentów ratownictwa czy medycyny. A także wszystkich zainteresowanych tematyką, bo konferencja ma charakter otwarty i każdy może na nią przyjść. Odbędzie się 14 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim, w sali audytoryjnej, w kilku blokach tematycznych, których zakres jest naprawdę szeroki. Początek o godzinie 9. Konferencja jest bezpłatna dla uczestników, a i prelegentów udało nam się zwerbować za przysłowiowe „Bóg zapłać”.

– Czy w ciągu ostatnich 10 – 20 lat nastąpił swoisty przełom jeżeli chodzi o ratowanie życia?
– Na pewno znacznie podniosła się jakość sprzętu służącego ratowaniu życia  i świadczonych usług. Ratownicy są dobrze wyszkoleni, mają chęć korzystania z ciągłych szkoleń zdobywają nowe certyfikaty. Zyskali też dużo uprawnień, możliwość podawania leków czy wykonywania procedur, kiedyś zarezerwowanych tylko dla lekarzy. Nie mamy się też czego wstydzić jeżeli chodzi o wyposażenie przynajmniej karetek wysokospecjalistycznych.

Dziękuję za rozmowę.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o