Ratownicy medyczni gotowi do wznowienia protestu

Ratownicy są zdeterminowani. Na wrzesień zapowiadają potężną manifestację jedności zawodowej (jak przeszło rok temu), a później ostrzejsze formy protestów. Fot. Wit Hadło
Ratownicy są zdeterminowani. Na wrzesień zapowiadają potężną manifestację jedności zawodowej (jak przeszło rok temu), a później ostrzejsze formy protestów. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych jednogłośnie zdecydował o odwieszeniu protestu.

„Żarty się skończyły” – powiedzieli ratownicy medyczni po zakończeniu piątkowego spotkania kilkunastu związków zawodowych. Wśród nich byli przedstawiciele ratowników z Rzeszowa i Mielca.

– Decyzja o ostatecznych formach protestu i ich skali jeszcze nie zapadła. Dajemy ministerstwu szansę, by zaczęło się wreszcie z nami liczyć. Faktem jest jednak, że środowisko ratowników jest bardzo rozgoryczone nierównym i dyskryminującym traktowaniem naszego zawodu. Pewne jest, że na początku września zaczniemy od potężnej manifestacji – mówi Jarosław Szwed, przedstawiciel komitetu z Rzeszowa.

Powodem odwieszenia protestu był brak realizacji postulatów z porozumienia sprzed roku (18 lipca 2017 r.), zgodnie z którym wszystkim ratownikom medycznym (także tym zatrudnionym poza systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, a więc pracującym m.in. w przychodniach i na oddziałach szpitalnych) miało wzrosnąć miesięczne wynagrodzenie w przeliczeniu na etat – o 400 zł brutto od 1 lipca 2017 r. oraz o kolejne 400 zł brutto od 1 stycznia 2018 r. Porozumienie to było o tyle istotne, że zakończyło ogólnopolski protest ratowników medycznych. Gorzej było jednak z jego realizacją, ponieważ na dzień dobry wykluczeni zostali ratownicy, którzy pracują poza systemem np. na izbach przyjęć czy transporcie sanitarnym.

Gwarancja wypłaty jest
Resort zdrowia informuje na swojej stronie internetowej, że z dniem 1 sierpnia br weszło nowe rozporządzenie, które zawiera rozwiązania dotyczące przyznania dodatku dla ratowników medycznych w wysokości 400 zł miesięcznie za okres od 1 lipca 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. oraz 800 zł miesięcznie za okres od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2018 r., w tym pochodne. Ratownicy medyczni otrzymają ten dodatek, udzielając świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umów w zakresie: leczenia szpitalnego; opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień realizowanych w warunkach stacjonarnych lub dziennych; świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej realizowanych w warunkach stacjonarnych; opieki paliatywnej i hospicyjnej; świadczeń wysokospecjalistycznych. Analogiczne dodatki do wynagrodzenia otrzymują ratownicy medyczni w zespołach ratownictwa medycznego, pielęgniarki systemu oraz dyspozytorzy medyczni. Te osoby również po 1 stycznia 2019 r. utrzymają gwarancję wypłaty dodatku ratowniczego w wysokości 800 zł miesięcznie.

– Póki co to tylko obietnice. Kolegom, chodzi o nierówne traktowanie pielęgniarek i ratowników, wykonujemy tożsame czynności, mamy ten sam zakres obowiązków, a bierzemy zupełnie inne pieniądze. Wielu ratowników kończy więc studia pielęgniarskie by nie ponosić odpowiedzialności i nie żyć w ciągłym stresie, bo czasami dziesiątki km od szpitala musimy decydować o podjętych czynnościach sami, pielęgniarka w szpitalu ma wokół zespół ludzi, może chociażby wezwać na pomoc lekarza czy nawet konsylium lekarskie – mówi Tomasz Pelc, ratownik z Jarosławia.

Anna Moraniec

12
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
gośćmedykhijenadorianemigrant od 30 lat Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gość
Gość
gość

A lekarze milczą! Coś dziwnego?!

hijena
Gość
hijena

nalezy sie spodziewać ,że po zakonczeniu buntu ratowników,dadzą znać o sobie nauczyciele ,kolejna najbardziej roszczeniowa grupa zawodowa

dorian
Gość
dorian

zarabiają mało , żeby lekarze mogli zarabiać dużo . to chyba oczywiste .

emigrant od 30 lat
Gość
emigrant od 30 lat

Nie krec a odpowiadaj na pytanie jakie zadalem ;

Zarobki ratownika medycznego w krajach zachodnich wynosza TYLE SAMO ile zarabia pracownik wykwalifikowany. Spawacz, tokarz, murarz itp
Czy tyle samo zarabiaja ratownicy medyczni w Polsce ? A moze chca wiecej bo maja sie Bogwico ?

medyk
Gość
medyk

Odpowiadam. Po pierwsze. Nie, nie zarabiają tyle samo. Zarabiają mniej niż wykwalifikowany spawacz czy dobry murarz. Dodam, na jednym etacie. Druga sprawa. Nie wsadzaj zarobków ratowników na zachodzie do jednego wora. Inaczej zarabia ratownik w Niemczech, a inaczej np. w Anglii. W tych krajach jest różny system ratownictwa. W Polsce ratownikom dano bardzo duże uprawnienia i szerokie możliwości wykonywania medycznych czynności w Zespołach Ratownictwa Medycznego. Nie poszły za tym jak dotąd pieniądze. Polscy ratownicy są w większości bardzo dobrze wyszkoleni, to są pasjonaci, bo tylko tacy mogą wytrzymać w tym zawodzie. Jak długo? Pasją nie utrzymają domu. Dlatego za kilka… Czytaj więcej »

gość
Gość
gość

W czym problem? Droga wolna, zawsze można się przekwalifikować na spawacza!

emigrant od 30 lat
Gość
emigrant od 30 lat

Zarobki ratownika medycznego w krajach zachodnich wynosza TYLE SAMO ile zarabia pracownik wykwalifikowany.
Kto jest pracownikiem wykwalifikowanym ? Spawacz, tokarz, murarz czyli ludzie ktorzy sa fachowcami w swoim zawodzie.
Czy tyle samo zarabiaja ratownicy medyczni w Polsce ? A moze chca wiecej bo maja sie Bogwico ?

antykomuch
Gość
antykomuch

Totalna antypolska opozycja znowu podpuszcza coraz to nowe środowiska!Dlaczego tak dobrze było przez lat,teraz nagle źle!!!

ewa
Gość
ewa

nie chcą pracować „dla dobra pacjentów”
pozwalniać wszystkich „dla dobra pacjentów”

polo
Gość
polo

Tiaaa :) Typowa odpowiedź typowego pis-padła :) Niedługo będzie: „pracujesz z 1500 zł? Tylko decyduj się szybko bo mam już ukrainców na twoje miejsce” :)

aleksandra
Gość
aleksandra

jak pozwalniasz wszystkich, to kto do ciebie przyjedzie? weterynarz?

Walduś
Gość
Walduś

Głupi a kto za nich będzie pracował , pewno Ty , nie życzę Ci a ni twojej rodzinie żeby Ci się coś stało , ale pewno by to musiało Ci się przydarzyć . pewno jak by medycy do Ciebie nie przyjechali bo byś ich zwolnił , wtedy twój malutki móżdżek by może to zrozumiał a larum jakie byś robił to już widzę.