Ratownicy mierzyli się z ofiarami samobójstw i wypadków

Fot. Wit Hadło (2)

RZESZÓW. XXI Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy (etap rejonowy) wygrała drużyna z Zespołu Szkół Mechanicznych.

– Poparzenia twarzy, do których doszło podczas wypadku samochodowego, udzielenie pomocy parze samobójców zatrutych lekami (mężczyzna był nieprzytomny, a kobieta przytomna, ale w ciąży), ranny z nożem w brzuchu, zaopatrzenie samobójczyni po skoku z dachu, u której doszło do rozległych uszkodzeń miednicy, oraz zatrzymanie krążenia to konkurencje, z którymi musieli zmierzyć się młodzi ratownicy – mówi Przemysław Chmaj, sędzia główny mistrzostw.

Według niego, drużyny były bardzo dobrze przygotowane do zawodów, najwięcej trudności mieli nie z samym udzielaniem pierwszej pomocy czy zasadami resuscytacji, co z zebraniem wywiadu o okolicznościach zdarzenia i badaniem fizykalnym.

– Wiemy jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy, każdy powinien ją posiąść, choćby w zakresie elementarnym – mówi Marek Pawełek, prezes oddziału Rejonowego PCK w Rzeszowie, organizator mistrzostw.

– W tegorocznych zawodach udział brało 7 drużyn. Pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół Mechanicznych w Rzeszowie, który zakwalifikował się do etapu okręgowego (17 maja). Drugie miejsce zajęło Akademickie LO w Rzeszowie, a trzecie II LO w Rzeszowie.

am

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o