Ratujmy zabytkowy cmentarz

RZESZÓW. Tradycyjna już kwesta na starym cmentarzu w Rzeszowie potrwa w tym roku dwa dni.

9 zbiórka pieniędzy na renowację zabytkowych nagrobków rozpoczęła się w niedzielę 30 października i potrwa do 1 listopada. – Jak zwykle, pieniądze zbierać będą znane postacie świata kultury i dziennikarze – mówi Wiesław Walat, przewodniczący Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem.

Rok 2011 był wyjątkowym w działalności Stowarzyszenia Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie im. Wlodzimierza Kozło. Dzięki hojności miasta, konserwatora zabytków i  stowarzyszenia udało się zebrać rekordowa sumę 100 tys. złotych, dzięki której odrestaurowanych zostało 24 zabytkowe nagrobki na Starym Cmentarzu i jeden na cmentarzu Pobitno. Prace konserwatorskie nad wspaniałymi zabytkami naszych cmentarzy wymagają olbrzymiego nakładu pracy konserwatorów zabytków. Ochrona rzeźb przed działaniem czasu pochłania wielkie pieniądze, przeznaczone  na środki impregnujące kamień, jego czyszczenie i zabezpieczenie. Dzięki kwestom i hojności biorących w nich udział mieszkańców Rzeszowa od lat przywracamy blask naszym nekropoliom.

Tylko w tym roku dzięki finansowej nadwyżce Stowarzyszenie wyremontowało 24 nagrobki. W ciągu 10 lat działalności Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem to 130 zabytkowych obiektów.  – Stary Cmentarz w Rzeszowie to wspaniała galeria rzeźby cmentarnej pod gołym niebem. To miejsce pamięci 40 tysięcy pochowanych tam osób w tym uczestników Powstania 1863 roku. To historia naszego regionu. To historia nas samych – mówi Wiesław Walat. Niestety co jakiś czas zdarzają się akty wandalizmu. W tym roku zniszczonych zostało trzy nagrobki. Pieniądze są wiec niezbędne w ich remoncie. – Mam nadzieje, że tegoroczna kwesta udowodni, iż nasze wysiłki na rzecz ratowania naszych zabytkowych nekropoli nie idą na marne – mówi Wiktoria Helwin, wiceprezes stowarzyszenia.

Każdy nagrobek to osobna historia, o której można rozmawiać godzinami, twierdzi wiceprezes stowarzyszenia. – Co roku wybieramy najważniejsze obiekty, które wymagają natychmiastowej pomocy ze strony konserwatorów. Przed nami daleka droga do odremontowani ponad 600 nagrobków znajdujących się na Starym Cmentarzu – dodaje Helwin.

W tym roku kwestować będą uczniowie z Zespołu Szkół Samochodowych, I Liceum Ogólnokształcącego, liczna rzesza woluntariuszy w tym grono rzeszowskich dziennikarzy. Każdy chętny do kwestowania otrzyma puszkę do której zbierane będą datki, które zasilą fundusz Stowarzyszenia. 31 października i 1 listopada kwesta rozpocznie się o 9 rano i potrwa do 17.  Stary Cmentarz jest skarbnicą wiedzy o XIX-wiecznym Rzeszowie i jego mieszkańcach, jest historią naszego miasta i naszymi korzeniami, dlatego musi istnieć dla następnych pokoleń.

Bogusław Kwaśny

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments