Ratusz odzyskał dawne piękno

Fot. Autor

SIENIAWA. Odbudowana wieża ratuszowa czeka na otwarcie.

Sieniawa ma przepiękny Rynek i wreszcie doczekała się powrotu wieży ratusza – symbolu każdego liczącego się miasta. Pod koniec września br. zakończyły się prace budowlane na zabytkowym obiekcie, który strawił pożar. Obecne władze miasta skorzystały z okazji, jaką dały fundusze unijne.

Decyzję o rewitalizacji centrum miasta podjęto w 2007 roku. W ramach projektu wykonano wymianę nawierzchni w obrębie płyty Rynku. Wybudowano również okazałą fontannę, wykonano oświetlenie, zamontowano nowe, stylizowane ławki. W czerwcu br. ruszyły prace przy odbudowie ratuszowej wieży, która prawdopodobnie uległa zniszczeniu w wyniku pożaru budynku w połowie XVIII wieku. Projekt wieży wykonała grupa projektowa ZERIBA z Krakowa, zaś replikę architektonicznego obiektu wykonała firma budowlana z Janowa Lubelskiego.

- Najtrudniejszym elementem był montaż ważącej ponad 30 ton konstrukcji wieży – mówi Dariusz Rachwał, kierownik budowy – Trudność wynikała z tego, że wszelkie prace wykonywane były w godzinach pracy urzędu. Na szczęście sam montaż oraz osadzenie kopuły przebiegło tak, jak to zaplanowaliśmy, czyli bezproblemowo.

Koszt inwestycji wyniósł blisko pół miliona złotych, z czego 85 procent stanowiło dofinansowanie pochodzące z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Uroczyste otwarcie odbudowanego obiektu zaplanowano na 11 listopada br.

hm

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.