Razem łatwiej przejść przez chorobę

- Celem organizowanych przez Fundację Urszuli Jaworskiej warsztatów jest pomoc w zaakceptowaniu choroby nie tylko przez pacjenta ale i jego rodzinę – mówi specjalista hematolog Jolanta Starzak-Gwóźdź, ordynator Oddziału Hematologii w WSS w Rzeszowie.

RZESZÓW. W warsztatach “Szkoła Życia z Przewlekłą Białaczką Szpikową” wzięło udział kilkadziesiąt chorych i członków ich rodzin.

Na Podkarpaciu z przewlekłą białaczką szpikową boryka się 80 pacjentów. 52 osoby leczy się na oddziale hematologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie w ramach programu terapeutycznego NFZ. W poradni hematologicznej lekarze udzielają ok. 6 tys. porad rocznie. Choroba dotyka nie tylko pacjenta, kładzie się cieniem na całą rodzinę.

– Celem organizowanych przez Fundację Urszuli Jaworskiej warsztatów jest pomoc w zaakceptowaniu choroby nie tylko przez pacjenta ale i jego rodzinę, bo dla większości ludzi diagnoza jest szokiem, wstrząsem, przewróceniem dotychczasowego życia do góry nogami – mówi specjalista hematolog Jolanta Starzak-Gwóźdź, ordynator Oddziału Hematologii w WSS w Rzeszowie. – Choroba nowotworowa wprowadza ogromne zmiany nie tylko w życiu chorego, ale również jego rodziny, która nie zawsze potrafi prawidłowo odczytać potrzeby pacjenta, przez co często przyjmują postawę nadopiekuńczą lub negującą chorobę. Brak umiejętności stworzenia prawidłowej komunikacji pacjent – rodzina oraz rodzina – pacjent może prowadzić do ciągłego napięcia, bezradności, czy nawet samotności.

Docenić życie

– Razem jest łatwiej pokonać chorobę. Fundacja pozwoliła mi przetrwać najtrudniejsze momenty w chorobie, a tych nie brakowało – mówi Urszula Jaworska.
– Ktoś kto stoi obok sprawia, że chce się nam wstać, objąć bliskich, podjąć walkę z chorobą, cieszyć się każdym kolejnym dniem. Nikt nie wie ile dni jeszcze go czeka więc nie warto marnotrawić ani jednego – mówi Mariola Kosowicz, psycholog kliniczny z Centrum Onkologicznego Instytutu M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie. – Szczęśliwym można być nie tylko wtedy gdy się jest młodym, pięknym, zdrowym i bogatym.
Warsztaty mają uświadomić chorym i ich rodzinom jak ważna jest ścisła współpraca lekarza i pacjenta. Monitorowanie choroby (począwszy od prostego sprawdzania wyników morfologii krwi, poprzez badanie cytogenetyczne aż do najdokładniejszej obecnie metody, jaką jest badanie molekularne), systematyczne zażywanie leku oraz unikanie pokarmów, czy innych środków, które mogłyby obniżyć lub wzmocnić jego działanie.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments