Ręce opadają, czyli kolejny urzędniczy bubel

- Wnioski o nowe świadczenie już przyjmujemy. Przepisy co prawda nie mówią o zwolnieniu ich z opłaty skarbowej wprost, ale my ich nie pobieramy, bo to ma być pomoc państwa dla rodzin o najniższych dochodach. W moim odczuciu byłoby to sprzeczne z ideą pomocy - mówi Elwira Kochanowska-Pięciak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło
– Wnioski o nowe świadczenie już przyjmujemy. Przepisy co prawda nie mówią o zwolnieniu ich z opłaty skarbowej wprost, ale my ich nie pobieramy, bo to ma być pomoc państwa dla rodzin o najniższych dochodach. W moim odczuciu byłoby to sprzeczne z ideą pomocy – mówi Elwira Kochanowska-Pięciak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Chcąc dostać 12 zł dodatku energetycznego, trzeba będzie wpłacić opłatę skarbową – 10 zł.

Ok. 2900 osób pobiera w MOPS dodatek mieszkaniowy, teraz mogą starać się także o dodatek tzw. energetyczny. Ministerstwo Finansów nie przewidziało jednak zwolnienia ich z opłaty skarbowej.

– Słyszałam, że składając wniosek o ten nowy dodatek muszę zapłacić 10 zł opłaty skarbowej. Dodatek mieszkaniowy mam przyznany do końca marca, jest przyznawany na sześć miesięcy, więc żeby w ciągu roku dostać 136,34, muszę zapłacić 30 zł. A ile będzie kosztowało urzędowanie komisji przyznającej mi tę pomoc, tony zmarnowanego papieru i wysyłanie tych kilku złotych pocztą? To chory pomysł, wymyślony przez chorego człowieka – mówi Kazimiera z Rzeszowa.

O co w tym wszystkim chodzi? Od 1 stycznia 2014 r. osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy i która ma podpisaną umowę z przedsiębiorstwem energetycznym oraz mieszka w miejscu, gdzie jest ona dostarczana, będzie się mogła starać o dodatek energetyczny. Jego miesięczna wysokość (obowiązująca do 30 kwietnia 2014 r.) to 11,36 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, 15,77 zł – gdy liczy ono od dwóch do czterech osób i 18,93 zł – dla rodzin powyżej czterech osób.

Co istotne, taka pomoc może być przyznana maksymalnie na 6 miesięcy, potem trzeba złożyć nowy wniosek i znów uiścić opłatę. Wiąże się to z tym, że świadczenie energetyczne przysługuje tylko osobom, które otrzymują dodatek mieszkaniowy. Ten zaś przyznawany jest właśnie na sześć miesięcy. Oznacza to, że np. samotnie mieszkająca rencistka, która w ciągu sześciu miesięcy mogłaby dostać 68 zł dodatku energetycznego, odda gminie jedną siódmą tej kwoty.

Jeszcze większą część otrzymanej pomocy pochłonie opłata skarbowa w przypadku osoby, która pobiera dodatek mieszkaniowy przyznany np. na okres od 1 października 2013 r. do 31 marca 2014 r. Pierwszy dodatek energetyczny dostanie bowiem tylko na trzy miesiące, potem będzie musiała wystąpić z kolejnym wnioskiem. I z kolejnym i każdy opłacić.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ROMAN
ROMAN
7 lat temu

no tak; bicie piany trwa w najlepsze pomimo tego że już mamy 2014 – a oni w tym cyrku dalej płodzą buble prawne ,które potem zaklepują naciskając przyciski.

borjan
borjan
7 lat temu

wplaca 10 zł a dostaje 68 a więc i tak jest się do przodu …A zresztą wszystkie takie dodatki czyli zasiłki ,pomoc społeczna z MOPS ,rodzinne i inne powinny wliczać się do rocznego dochodu .

edward
edward
7 lat temu

Nie mozna wprost dac tych pieniedzy do urzedu skarbowego bo nazwia to korupcja wiec dac ludziom potzebujacym a oni wpla caczesc do urzedu i bedxzie wszxystko e porzadku.

hdtv
hdtv
7 lat temu

Jest już przedpremierowy odcinek 9 Ekipy Z Warszawy :D Zapraszam! trybsonpoleca.end.pl

Janusz
Janusz
7 lat temu

To nie urzędniczy bubel. To bubel naszyc wspaniach posłów , którzy wprowadzili do ustawy energetycznej dodatek dla osób wrażliwych. Ubolewa Pani Redaktor nad losem petenta a proszę zobaczyć ile przy tych groniach ma pracy PUW w Rzeszowie. Dodam, że 2 % od kwoty dodatku energetycznego jest na obsługę całej operacji dla Gminy która dodatek energetyczny wypłaca. Te 2 % w żaden sposób nie pokrywa kosztów jakie gminy przy każdym petencie będą musiały ponosić..