Referendum w Krasnem skłóciło mieszkańców

Wit Hadło
W najbliższą niedzielę w gminie Krasne odbędzie się referendum, w którym mieszkańcy opowiedzą się „za” lub „przeciw” przyłączeniu do Rzeszowa. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW, KRASNE. W niedzielę, 23 października, mieszkańcy gminy Krasne będą w referendum decydować o połączeniu z Rzeszowem.

W Krasnem emocje sięgają zenitu, bo tylko dwa dni dzielą mieszkańców od referendum. Jego wyniki zadecydują o dalszych losach całej gminy Krasne, a także samej wsi Malawa. Kiedy zwolennicy przyłączenia oraz władze stolicy województwa przekonują, że opłaci się ono mieszkańcom Krasnego, w gminie prężnie działa inicjatywa pod hasłem: Krasne w to nie wchodzi.

Już w najbliższą niedzielę w gminie Krasne odbędzie się referendum w sprawie zmiany granic. Mieszkańcy, którzy wezmą w nim udział, odpowiedzą na dwa pytania. Pierwsze będzie dotyczyć połączenia całej gminy Krasne z Rzeszowem, drugie przyłączenia tylko jednego sołectwa, Malawy.

Kto zyska, a kto straci?
Włodarze miasta od zawsze podkreślali, że na przyłączonych do Rzeszowa terenach nastąpi olbrzymi rozwój. Według nich, referendum i oddanie głosu na „tak” oznacza: nowe wielomilionowe inwestycje i bieżące załatwienie wszystkich spraw mieszkańców; utrzymanie obecnych placówek oświatowych i kulturalnych oraz budowę nowych obiektów; wzrost wartości działek i możliwość łatwiejszej zabudowy terenów rolnych; większą częstotliwość kursów autobusów MPK dostosowaną do potrzeb mieszkańców. Jeżeli chodzi o dokumenty, to dowody osobiste w momencie połączenia wydawane będą nieodpłatnie, wymiana prawa jazdy to koszt 0,50 zł, a dowodu rejestracyjnego 2 zł. W broszurach przygotowanych przez Urząd Miasta można przeczytać, że po wcieleniu Krasnego do Rzeszowa na inwestycje na terenie obecnej gminy Krasne w całości zostanie przeznaczonych 130 mln zł.

Nie chcą przyłączenia Krasnego do Rzeszowa
Odmienne zdanie w tej kwestii ma wójt gminy, Wilhelm Woźniak, który twierdzi, że mieszkańcy Krasnego po przyłączeniu do Rzeszowa mogą tylko stracić. Urzędnicy w Biuletynie Gminy Krasne opublikowali 24 punkty, w których podają powody, dla których mieszkańcy powinni powiedzieć „nie” stolicy województwa. Takim powodem są chociażby niższe ceny za wodę i ścieki; niższy podatek od środków transportowych; tańszy wywóz śmieci, bo, jak czytamy w ulotce, miesięcznie za 4 osoby w Krasnem mieszkańcy za odbiór śmieci płacą 32 zł, w Rzeszowie zaś 46 zł (odpady segregowane); również podatek rolny na terenie gminy Krasne jest o 1/3 niższy niż w Rzeszowie, np. osoby niebędące rolnikami od 1 ha w Rzeszowie zapłacą 268,75 zł, a w Krasnem 200 zł, zaś rolnicy w Rzeszowie od 1 ha zapłacą 134,38 zł, a w Krasnem 100 zł. Przeciwnicy przyłączenia obawiają się także, że po fuzji za ich domami zaczną pojawiać się ogromne osiedla, a gminne drogi staną się nieprzejezdne.

Skłóceni mieszkańcy
Jedno w tym wszystkim jest pewne – przedreferendalna atmosfera w gminie podzieliła i skłóciła mieszkańców. Ciśnienie podnosi także walka zwolenników i przeciwników zmian, którzy wśród mieszkańców kolportują materiały informujące o ewentualnych skutkach połączenia Krasnego z Rzeszowem. Działacze grupy inicjatywnej w dalszym ciągu kwestionują informacje zawarte w broszurze utworzonej przez wójta, twierdząc, że zostały one zmanipulowane. Sprawą na wniosek działaczy w czwartek, 20 października, zajął się Sąd Okręgowy w Rzeszowie, który po raz kolejny potwierdził prawdziwość informacji dotyczących wyższych podatków oraz planowanej przez Gminę Miasto Rzeszów budowy obwodnic i dróg szybkiego ruchu na terenie Gminy Krasne.

Agata Flak

36
Dodaj komentarz

avatar
21 Comment threads
15 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
24 Comment authors
AlaZbyszekwyborcatymekwwd Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zbyszek
Gość
Zbyszek

A wiec ,,praca” biskupa Górnego i większości księży poszła na marne. Mieszkańcy Krasnego jednak nie dali sie nabrać.

wyborca
Gość
wyborca

Kto zyskał a kto stracił ? Na pewno zyskał wójt i jego dwór , bo dalej mieszkańcy zgodzili się na wysokie wypłaty dla nich z naszych podatków. Na pewno stracili mieszkańcy bo za dwa lata będą żałować że nic się nie będzie robić ale tylko spłacać długi ci włodarze odejdą i nikt im nic nie zrobi. Skoro nie chcieli żeby można swoje pole zamienić na działki i sprzedać to teraz pozostanie tylko płacić podatki a może jeszcze niedługo jeszcze większe po zakończeniu rozpoczętych inwestycji , które to domkną budżet około 50% długiem na który zaciągną kredyt. Nie chcieli 100 mil… Czytaj więcej »

Waldek
Gość
Waldek

Kto zyskał a kto stracił ? Na pewno zyskał wójt i jego dwór , bo dalej mieszkańcy zgodzili się na wysokie wypłaty dla nich z naszych podatków. Na pewno stracili mieszkańcy bo za dwa lata będą żałować że nic się nie będzie robić ale tylko spłacać długi ci włodarze odejdą i nikt im nic nie zrobi. Skoro nie chcieli żeby można swoje pole zamienić na działki i sprzedać to teraz pozostanie tylko płacić podatki a może jeszcze niedługo jeszcze większe po zakończeniu rozpoczętych inwestycji , które to domkną budżet około 50% długiem na który zaciągną kredyt. Nie chcieli 100 mil… Czytaj więcej »

wwd
Gość
wwd

W sołectwie Palikówka za włączeniem gminy Krasne do Rzeszowa opowiedziało się 180 osób, przeciw było 354

http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/1,34975,20879228,referendum-w-krasnem-znany-czesc-wynikow.html

jesten za a nawet przeciw
Gość
jesten za a nawet przeciw

Po przeliczeniu głosów w 85% komisji wyborczych…

ffff
Gość
ffff

I jak i jak?

Zbyszek
Gość
Zbyszek

Jest już po 21.00
Znamy oficjalne i niezakłamane wyniki referendum ?

Zbyszek
Gość
Zbyszek

Jak znam życie i wójta to wyniki i tak sfałszuje. Pewnie skrzyneczka z „właściwymi” głosami leży w pomieszczeniu obok. Dodrukować zawsze można. Jak mawiali kiedyś, nieważne kto i jak głosuje, ważne kto liczy głosy. A do wójta pasuje to jak ulał.

tymek
Gość
tymek

a głosowałeś?buraki tak mają że wszędzie widzą spisek,byłem widziałem, jestem 2xtak,i nie ma możliwości ,siedzi przedstawiciel ini.Benka,i liczy,przestań siać zamęt,jak na wiejskiej

stachu
Gość
stachu

Włączyć nie tylko Krasne lecz także Trzebownisko, Głogów i Łańcut przy drodze do Łańcuta tyle terenów inwestycyjnych można tyle wybudować podgrzewanych przystanków dla ludzi oczekujący na nowe miejsca pracy przy drodze 94

KrzysiekR
Gość
KrzysiekR

Myślcie szanowni Państwo tak dalej, a Rzeszów nigdy nie wyjdzie wizerunkowo z tzw. „Polski B” ! Rzeszów musi być większy. Myślcie o swoich dzieciach, o tym że bez rozwoju nie będzie inwestorów, miejsc pracy, rozwoju turystyki etc. naszego miasta ! Poczytajcie jak rozwijał się Kraków czy Warszawa.
Porażka …..

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

NIE NIE bo co nam Rzeszów, większe podatki i opłaty ?? Jakie inwestycję?? Jako samodzielna gmina możemy dbac o swoje interesy, a tak będziemy jednym z wielu osiedli Rzeszowa !

kibic
Gość
kibic

jaka to z was gmina jesli ma ona we władaniu 4 miejscowosci? kto się z wami liczy

ROMAN
Gość
ROMAN

Ok- To coś cie zrobili od czasu jak Chrobry szedł na Kijów – chodzi o trasę ( Rzeszów – Łańcut) jak wycięli wtedy puszczę tak szlak jest do dzisiaj – szerokość identyczna (+ lewo /prawo ) skręty – zabrały drogę z jazdy na wprost
To czemu nie macie : dwie jezdnie + dwie jezdnie + lewo / prawo skręty – do dzisiaj a minęło :

998 lat – to tylko jeden przykład – czy Pan wój czeka na kolejne tysiąc lecie z inwestycją drogową

dd
Gość
dd

ciemnogród

anonim
Gość
anonim

a i mieszkańcy Krasnego widziałem tą gazetkę przygotowaną przez wójta to jest jednym słowem propaganda, zdjęcia były wykonane w takich miejscach aby było się do czego doczepić dziwne że nie było wśród tych zdjęć ulicy Rzecha jak wyglądała 10 lat temu a jak obecnie. Na załężu widac zmiany owszem nie da się wszystkiego od razu ale drobnymi krokami wszystko zmienia się na lepsze Rzeszów ma o wiele większy budżet niż każda inna gmina wokół niego

tymek
Gość
tymek

od 2006? głupiej pętli końcowej dla autobusów nie zrobić w asfalcie z zadaszonym przystankiem?propaganda to jest z obu stron,tak czy siak ,jestem za !

anonim
Gość
anonim

mam nadzieję że w następnej kolejności będzie trzebownisko ile można znieść wójta który ma daleko w d….. (nosie) bezpieczeństwo mieszkańców. Przez tyle lat nic nie zrobiono na głównej drodze a o skrzyżowaniu gdzie ciągle dochodzi do wypadków nie wspomnę. Mam nadzieję że Pan Tadeusz o nas pamięta i o tereny w kierunku lotniska będzie nadal walczył

Zbyszek
Gość
Zbyszek

Na Trzebownisko i wójta też przyjdzie kolej. Oliwimy już taczki

Już mieszkanka Rzeszowa.
Gość
Już mieszkanka Rzeszowa.

Ciekawe co zwycięży logika czy samolubne podejście.
Gdy będą przeciwni w referendum połączeniu z miastem stracą 130 mln zł. A co zyskają? Dosłownie NIC!

Ale znając głupotę miejscowych klepał biedę dziadek klepał ojciec to i synowie klepać będą. Wszystkich łączy jedno narzekanie na los. Ale nie zrobią nic żeby poprawić swoje życie. Sama przeprowadziłam się do miasta i nie żałuje. No czego tu się bać?

jasiop
Gość
jasiop

Ferenca w Rzeszowie już któryś raz wybierają. Gdyby to był zły gospodarz to by nie rządził po raz który. Wiec mieszkańcy Krasnego nie muszą się niczego obawiać. Pan Ferenc dopieści Krasne i nie da krzywdy zrobić nikomu. Sam mieszkam w przyłączonej Słocinie i na wkasne oczy widziałem jak było i jak jest. Ważne żebyście swojej szansy nie stracili.

Ala
Gość
Ala

No to byście zobaczyły jak te pola można zamienić na działki i sprzedać ,mam pole w Słocinie podatek od trzech lat co roku droższy i warunki zabudowy też ciężko dostać ,popytajcie mieszkańców Słociny od strony Malawy to przestaniecie pisać takie bzdury.

tymek
Gość
tymek

bredzisz!.znam wielu którzy mówią,że nie po to uciekali z Rzeszowa że by wybudować dom w Krasnem na księżych,na wsi !,że by teraz wracać do miasta ! i to nie są miejscowi ,tylko mieszczuchy ,tacy jak ty którzy mają Swoje zdanie, a ty?!!! tego nie szanujesz.

gość
Gość
gość

kto się nie rozwija ten się cofa

Malawianka
Gość
Malawianka

2x TAK!!

Mieszkaniec Krasnego a od nowego roku Rzeszowiak z dzielnicy Krasne
Gość
Mieszkaniec Krasnego a od nowego roku Rzeszowiak z dzielnicy Krasne

Są dwie możliwości. Zagłosować na nie i na tak. Głosując na NIE nic nie zyskuje, z wyjątkiem tego że Ci urzędnicy którzy zniechęcają do referendum zostają na posadach i zarabiają dziesiątki tysięcy złotych. Głosując na TAK: „… przyłączonych do Rzeszowa terenach nastąpi olbrzymi rozwój. Według nich, referendum i oddanie głosu na „tak” oznacza: nowe wielomilionowe inwestycje i bieżące załatwienie wszystkich spraw mieszkańców; utrzymanie obecnych placówek oświatowych i kulturalnych oraz budowę nowych obiektów; wzrost wartości działek i możliwość łatwiejszej zabudowy terenów rolnych; większą częstotliwość kursów autobusów MPK dostosowaną do potrzeb mieszkańców. Jeżeli chodzi o dokumenty, to dowody osobiste w momencie połączenia… Czytaj więcej »

Piotr
Gość
Piotr

Również jestem za rozwojem Rzeszowa. Więcej inwestycji, wzrost zatrudnienia, wzrost płac, więcej autobusów MPK i wiele więcej! a to tylko zagwarantuje Rzeszów a nie gmina Krasne! Te wszystkie ulotki, broszurki gminy do niczego mnie nie przekonują! tak więc ZDECYDOWANIE 2XTAK.

tymek
Gość
tymek

wytłumacz!? wzrost zatrudnienia, wzrost płac?jakim cudem?co ma piernik do wiatraka?ty wiesz o czym piszesz?kto to zagwarantuje,naiwniaku ?

bolo
Gość
bolo

Powiem tak, całym sercem jestem za włączeniem Krasnego do Rzeszowa bo to rozwój, ale przy obecnej negatywnej propagandzie jaka ma miejsce i straszeniu ludzi podatkami itd.. na to niestety nie ma szans :((
Pozdrawiam

Adam
Gość
Adam

Gdy w Malawie będzie Rzeszów, to ja się wyprowadzam na wieś. Najgorsza z charakteru chołota mieszkała w Malawie.

Ala
Gość
Ala

A RZESZÓW TO CO WSZYSCY ZE WSI

a natol
Gość
a natol
Zbyszek
Gość
Zbyszek

Odciąć ruskim od internetu i mogą skoczyć.
Putin zapowiedział podobno jego własny internet :)
Pozyjem uwidim

koala
Gość
koala

2 X TAK

Waldek
Gość
Waldek

Artykuł bardzo dobry a o wyborze niech zadecydują mieszkańcy a nie władza gminy.
Ja jestem za rozwojem i żadne przekonywanie gminy nie zmieni mojego zdania bo po prostu nie maja argumentów a nasza tożsamość nie ucierpi , chyba ze tylko wójta i radnych bo pokazali się z jak najgorszej strony.
Będę głosował 2 x TAK zależy mi na rozwoju a nie na portfelach władzy.

tymek
Gość
tymek

źle napisałeś,zazdrosny jesteś o portfele władzy,bo Ciebie nie interesuje rozwój ,bo ze statystyk widać że żadna z wchłoniętych wsi ,się nie zmieniła w rozwoju.