Regulamin budżetu obywatelskiego gotowy

- Zdecydowaliśmy się ograniczyć krąg osób, które będą mogły brać udział w głosowaniu – mówi Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. Fot. Wit Hadło
– Zdecydowaliśmy się ograniczyć krąg osób, które będą mogły brać udział w głosowaniu – mówi Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Zadania do budżetu obywatelskiego zgłaszać będą mogły osoby już od 16. roku życia.

Radni przyjęli ostateczną wersję regulaminu budżetu obywatelskiego. Zgodnie z nim, propozycje zadań na wykorzystanie 5 mln zł zgłaszać mogą Rady Osiedli i grupy przynajmniej 15 osób. Podstawowy warunki to ukończenie 16. roku życia (najpóźniej w dniu głosowania) i zameldowanie w Rzeszowie.

– Zdecydowaliśmy się ograniczyć krąg osób, które będą mogły brać udział w głosowaniu oraz wprowadzić ograniczenie na zadania „nieinwestycyjne” w wysokości 10 proc. budżetu – mówi Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

W pierwotnej wersji regulaminu budżetu zakładano, że mieszkańcy będą mogli dowolnie rozdysponować pieniądze. Ostatecznie uznano, że konieczne jest wskazanie maksymalnej części budżetu, który może zostać wydany np. na organizacje imprez kulturalnych czy sportowych.

– Główny powód tej zmiany to pragnienie niedopuszczenia do uszczuplenia planowanej nadwyżki budżetowej, od której zależy zdolność kredytowa Rzeszowa – wyjaśnia komisja ekonomiczno-budżetowa. Zaproponowała ona także, aby krąg osób uprawnionych do uczestnictwa w konsultacjach ograniczyć do osób zameldowanych, by w ten sposób „preferować osoby trwale związane z Rzeszowem”.

Weź formularz
Zgodnie z regulaminem, mieszkańcy mogą zgłaszać takie zadanie, które przyczynią się do poprawy warunków życia i funkcjonowania mieszkańców miasta. Mogą to być inwestycje budowlane, modernizacje czy remonty infrastruktury miejskiej albo działania o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym bądź sportowym.

Formularze zgłaszania zadań dostępne są do pobrania na stronie internetowej www.rzeszow.pl, w Punktach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa, siedzibach Rad Osiedli ,Biurze Rady Miasta Rzeszowa przy al. Pod Kasztanami 8 oraz w Kancelarii Ogólnej, UM Rynek 1. Dokument należy wypełnić osobiście i złożyć w jednym z wymienionych wyżej miejsc albo zeskanowany wysłać na adres rbo@erzeszow.pl.

Zadania zostaną sprawdzone pod względem formalno-prawnym, możliwości realizacyjnych, rzeczywistego kosztu oraz braku sprzeczności z dokumentami planistycznymi miasta. Później przygotowana lista zadań dopuszczonych do głosowania zostanie opublikowana na stronie internetowej UM. Każdy mieszkaniec będzie mógł oddać głos tylko na jedno zadanie.

Ewelina Nawrot

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jacek
jacek
7 lat temu

dobrze by bylo zawnioskowac znowu wykonanie oswietlenia ul. jazowej. chocby to bylo oswietlenie tymczasowe. wstyd ze tu taka wies, a przeciez okoliczne ulice, a nawet czesc jazowej, posiadaja takowe.