Rekordzista zarobił na giełdzie 3,5 mln złotych

Rekordzista zarobił na giełdzie 3,5 mln złotych.

PODKARPACIE. Jak mieszkańcy naszego regionu radzą sobie z inwestycjami w papiery wartościowe?

Sprawdziliśmy jak dużo na akcjach zarobili mieszkańcy Podkarpacia. Okazało się, że w sumie jest to niebagatelna kwota 318 mln złotych. Tyle wykazali mieszkańcy regionu w zeznaniach podatkowych PIT-38, które dotyczą właśnie dochodów z akcji.

Rekord padł w Przeworsku. Tam jeden z podatników zarobił w ubiegłym roku 3,5 mln złotych.

Dochody jakie wykazuje się w PIT-38, dotyczą przychodów jakie uzyskaliśmy ze zbycia papierów wartościowych i udziałów w spółkach. W 2010 roku, taki rodzaj powiększenia majątku, wykazało w naszym województwie 25 tys. osób. W sumie zarobili oni 318 mln. To trzykrotnie więcej niż w roku 2009 i czterokrotnie więcej niż w 2008. W rozbiciu na jednostki, 19 osób z naszego regionu, w minionym roku, dorobiło się przynajmniej miliona zysku.

Gra na giełdzie wiąże się z dużym ryzykiem, poniesienia strat. Te w minionym roku, stały się udziałem ponad 4,5 tysiąca mieszkańców naszego regionu. Jest to o ponad około 750 osób więcej niż w ubiegłych latach. Suma tych strat wyniosła 55 mln złotych. Co ciekawe, mimo, że liczba osób, której nie udało się zarobić na giełdzie, była większa aniżeli w poprzednich okresach rozliczeniowych, to suma manka jakie zanotowali, okazał się dwukrotnie mniejsza niż w 2008 roku.

Okazało się że mieszkańcy Krosna i okolic zarobili na giełdzie łącznie 68 mln zł. Tym samy pozostawili daleko w tyle inne miasta powiatowe, gdzie kwoty te nie przekraczają kilku bądź, kilkunastu milionów złotych. Wyjątkiem jest Rzeszów, graczom z tego miasta w sumie udało się zgromadzić 58 mln zł i Przemyśl, którego mieszkańcy zyskali na obrocie wartościowymi papierami, prawie 21 mln zł.

Jak na giełdzie radzą sobie Podkarpackie spółki?
Wzrosty i spadki wartości akcji o stycznia 2010 do grudnia 2010

Makarony Polskie S.A. wzrost o 52,62 procent
Stomil Sanok SA wzrost o 37,52 procent
Firma Oponiarska Dębica S.A. wzrost o 0,84 procent
GK Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka S.A. wzrost o 0,25 procent

Asseco Poland SA  spadek o 13,88 procent
GK Zelmer SA spadek o 8,25 procent
OPTeam SA spadek o 6,19 procent

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments