Religia zniknie ze szkół?

Religia pozostanie w szkołach, zapewniają przedstawiciele władz samorządowych z naszego regionu. Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE. Katechez nie ma już na liście przedmiotów, które są finansowane przez państwo.

Czy to możliwe, że już wkrótce będzie można zapomnieć o lekcjach religii? Czy ten czarny scenariusz jest realny? Od 1 września tego roku finansowaniem pracy katechetów nie będzie zajmowało się państwo lecz samorządy. Ale czy znajdą na to pieniądze?

Dotychczas zarówno religia, jak i etyka ujęte były w ramowym planie nauczania jako przedmioty, które finansowane były z budżetu państwa. Teraz za sprawą minister edukacji narodowej Krystyny Szumilas, która przeniosła je do planu szkolnego, pieniądze na nie będą musiały wysupłać samorządy. Czy więc groźba zniknięcia religii ze szkół jest w obecnej sytuacji realna?

Więcej w Super Nowościach

Katarzyna Szczyrek

do “Religia zniknie ze szkół?”

 1. Marcin

  Jakie myslenie takie rzadzenie,poziom intelektualny siega bruku,szkoda……..a Polacy to madry narod..

 2. latexkoloratex

  no w końcu coś się dzieje, ale podkarpackie samorządy zeby miały dzieciom nie dać jesc to dla opasłych klechów kasę znajdą. religia do zachrystii, tam jest miejsce

 3. jak23

  Jak premierem będzie Kaczyński i takich ludzi trzeba popierać. Chcesz normalności wybieraj PiS bo to są ludzie godni zaufania Solidarna Polska a nie sprzedawczyki bądź zdrów i pomyśl drogi rodaku i rodaczku. Pomyśl o miejscach pracy a nie tylko o zachciankach i krytyce.

 4. odbytnica

  sutanna jeżeli już uważa się za zakorzenioną to ma kruchtę i swój ogródek.Szkoła czy ulica nie jest dla nich a,łażą poprzebierani w kolorowe szmatki po ulicach i tylko naśmiecą tak jak w Boże Ciało -komu to potrzebne.Mają siedzieć w kościele i jak ktoś poczuje że ma potrzebę to go znajdzie

 5. neokatechumen

  a,dałby Dobry Bóg by jak najprędzej ksiądz wyszedł ze szkoły-nie tam jest jego miejsce .W kościółku,w kościółku ma szansę przekazać swoje mądrości spragnionych wiernych-a, tych coraz mniej niestety dla niego

 6. lukas

  Jestem za, pierwsza rozsądna decyzja w resorcie edukacji.

  • czytelniczka

   Ja też,ale takiej nie było nie ma i nigdy nie będzie dopóki będą tam zasiadać bez…..Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

 7. gość

  Wymieńcie mi tu na forum szkoły na Podkarpaciu, które wprowadziły etykę w swój plan zajęć!!! Na palcach jednej ręki by pewno policzył. A czrna sekta i tak wyjdzie na swoim, w prawdzie pewno ODPŁATNE (albo jak oni to potrafią „co łaska (10zł/osobę)” lekcje religii w salce parafialnej.
  A ja podpowiem jedno, „czarnej sekcie” się w d*pie poprzewracało, moja chrześnica idzie w tym roku do I Komunii, wyobraźcie sobie minę rodziców którzy dowiedzieli się, że płacą 2 razy na księży. Szkoła należy do innej parafii a dzieci z tejże szkoły przystąpią do I Komunii do innej parafii. W czym kluczyk …. ksiądz z parafii do której przynależy szkoła otrzymać ma kasę za przygotowanie (egzaminowanie) dzieci (tak na marginesie z poprzednich lat – kto da więcej tego dziecko na lepszą ocenę zda), ksiądz z parafii w której będzie uroczystość otrzymać ma kasę za przygotowanie kościoła (przystrojenie – kwiaty, wstęgi i oczywiście osobna kasa na dary dla wielebnego) i udzielenie sakramentu I Komunii tymże dzieciom. Zarówno jeden i drugi czarny powtarza przy każdej okazji, że dzieci nie idą z klasą do I Komunii tylko z parafii. Nasuwa się wręcz tu pytanie: Skoro dzieci mają iść z parafii do Komunii a nie z klasy to … gratuluję czarnym pomysłów na podział majątku.
  Żeby nie przeciągać struny ]:-) napiszę jeszcze że jeden z tych kościołów znajduje się na tzw. górce ( a ksiądz ma koty bardziej wypasione od siebie, które na sznurku z okna okiennego spacerują) a drugi to wielebny przy drodze głównej łączącej 3 ulice przejazdowe z wylotówką na jedną z obwodnic miasta.
  Amen.

 8. jak23

  Masz rację głuptasku i ja cię pochwalam bo rządzącym jest to na rękę mieć mocnych debilków nie znających Polskiej historii przywiązania do tradycji i deptania tradycji. To co z Zachodu to jest najlepsze. Określ się wyraźnie i nie chodź do księdza po zaświadczenia nie proś o pogrzeby i nie spazmuj na kapłana jak cię lekceważy i ma racje bo o mądrość trzeba zabiegać, a głupota i szczeniackie zachowania pryskają przy pierwszej wpadce. Zawsze debilki religijne trzeba być konsekwentnym miłej lektury i dwa razy pomyśl jak coś powiesz czy też napiszesz.

 9. czytelniczka

  Czy kiedyś wreszcie będzie (trafi się)jakis mądry minister oswiaty bo ci do tej pory to …jeden od drugiego.Czy dlugo mamy jeszcze być skazani na czyjeś widzimisię?Jedeng..rządzi a reszta jak baranki słucha i klaszcze. Kiedy ten b……się skończy? Czy nikt się nie trafi i nie powie im co myśli na ten temat?Łatwo narzekać po cichu,chociaż i głośno to też nic nie daje.Jedna wielka paranoja.

 10. ciekawski

  Dlaczego pani minister chowa głowę w piasek jak struś?

 11. P.Wredny

  No dobrze, to religia, a co z etyką?
  Już widzę burmistrza czy wójta jak płaci za lekcje etyki.

 12. pferd

  nie panikujcie, będzie wręcz odwrotnie!
  który prezydent/burmistrz postawi się lokalnemu biskupowi/księdzu?
  teraz to będzie minimum 5godzin tygodniowo religii, bo samorządy akurat na cele sakralne grosza nie żałują :)

  druga sprawa to, że nikt tak nie zniechęcą do kościoła i religii, jak sami księżą na tych lekcjach, zero przygotowania pedagogicznego, lekcje religii to porażka, dzieciaki czekają na dzwonek, zajmują się sami sobą, byle było cicho, księdzu tez to odpowiada, nic nie musi robić byle przeżyć w spokoju te 45minut, popytajcie swoje dzieciaki jak to wygląda….. dla młodzieży bierzmowanie staje się powoli uroczystym i oficjalnym pożegnaniem z religią i kościołem, niestety

  • hk

   A u nas jest całkiem na odwrót….religia to przedmiot,z którego pisze się kartkówki,sprawdziany i nawet prace na parę stron …..a pytanina co lekcja!!a bierzmowanie???w mękach i potach „rycie”w katechizmie i klepanie modlitw na pamięć—a potem po egzaminach…staje się ono oficjalnym pożegnaniem z religią i kościołem…..

 13. maryjan

  kiedys religia byla przy kosciolach i nikt na tym nie cierpial. teraz jest tylko nauczana dla katoli, a przeciez w naszym regionie mamy tez inne wyznania. i jak mam wytlumaczyc malemu dziecku ze ta lekcja nie jest dla niego. a poza tym mamy ponoc rozdzial kosciola od panstwa, a szkoly sa panstwowe, a nie katolickie czy prawoslawne. nauke religii nalezy powierzyc kosciolom obojetnie jakich obrzadkow, a nie szkolom. po co to wliczac do sredniej ocen jak nie wszyscy maja rowne szanse. przeciez religia to nie matematyka i kazdy widzi boga inaczej

 14. Ciekawe...

  Ciekawe jaka średnia wieku jest tych forumowiczów : 13-15 lat???? ;-)

  • Marcin

   Odpowiedzi na tym forum sa na nikłym poziomie.Ja mysle ,ze pani minister wczesniej poleci,anizeli sobie wyobraza.W prawdziwej demokracji jedna osoba nie decyduje za wszystkich.Z tego co wiem młodziez chetnie uczestniczy w zajeciach religii,mam watpliwosci,czy to jest demokracja ,czy atrapa demokracji,platforma moze sie przeliczyc w planach swojego działania.Wiecej rozsadku ludzie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 15. yup

  WRESZCIE!!!!!!

 16. luneczka

  nauka religii w szkole to strata czasu. Niech księża założą szkółkę przy kościele. Kto chce ten pójdzie

 17. Mang

  Jaki czarny scenariusz ?? Bardzo dobrze religia powinna być dodatkową lekcją dla tych co chcą na nią chodzić a nie wliczać ją do średniej. Poza tym większość szkół łamie prawo wpisując ją w środku planu lekcji

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.