Remont deptaka najważniejszą miejską inwestycją?

Ulica 3 Maja, według prezydenta Rzeszowa, powinna być wyłożona kosztownym granitem. Fot. Wit Hadło
Ulica 3 Maja, według prezydenta Rzeszowa, powinna być wyłożona kosztownym granitem. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Tadeusz Ferenc pilnie chce wyremontować ulice w ścisłym centrum miasta. Tylko po co?

Prezydent Tadeusz Ferenc na ostatnim zebraniu z dyrektorami poszczególnych wydziałów miasta miał narzekać na ich opieszałość w poszukiwaniu firmy, która zajmie się opracowaniem koncepcji przebudowy m.in. ul. 3 Maja. Od kilku dobrych miesięcy nie udaje się rozstrzygnąć żadnego przetargu. – To stanowczo za długo – miał powiedzieć. Wygląda na to, że remont deptaka stał się dla prezydenta celem nr 1. Ale czy słusznie?

W maju prezydent zapowiedział, że m.in. zapadnięta kostka brukowa na ul. 3 Maja zostanie zamieniona na granit. Wstępnie koszty przebudowy zostały oszacowane na poziomie aż 4 mln zł, co bardzo zaskoczyło mieszkańców miasta. Urzędnicy zorganizowali trzy przetargi na przygotowanie dokumentacji projektowej, ale żadnego z nich nie udało się im rozstrzygnąć. Była tylko jedna oferta, która opiewała na około 150 tys. zł, a miasto chciało zapłacić połowę.

Mimo to prezydent nie odpuszcza i nadal nie chce zrezygnować z płyt granitowych. Miał nawet nakazać swoim podwładnym wpisanie remontu ulic w ścisłym centrum miasta na listę najpilniejszych inwestycji. Czy tak rzeczywiście było? Bezskutecznie próbowaliśmy skontaktować się z rzecznikiem prezydenta, Maciejem Chłodnickim.

No to mamy konkurs
Dotychczasowe przetargi się nie udały, więc urzędnicy postanowili postawić na konkurs architektoniczny, który został ogłoszony w środę 23 października. Aby wziąć w nim udział, konieczne jest wykonanie wizualizacji przebudowy ulic 3 Maja, Kościuszki i Grunwaldzkiej. Chętni muszą wykonać trzy odrębne projekty dla każdej z ulic. Podstawą jest oczywiście granit.

Na autorów projektów urzędnicy przewidzieli nagrody: I (20 tys. zł), II (10 tys. zł) i III (5 tys. zł) dla każdej ulicy z osoba. Oznacza to, że włodarze miasta wydadzą w sumie 105 tys. zł na projekty, z których w najlepszym wypadku tylko trzy zostaną zrealizowane. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu, w którym na podstawie wybranych projektów wykonawca opracuje dokumentację projektową, za co miasto zapłaci kolejne kilkadziesiąt tysięcy złotych. Później przyjdzie czas na przetarg na realizację dokumentacji. W regulaminie konkursu czytamy, że organizator, czyli miasto, jest w stanie wydać na wszystko maksymalnie 7 mln zł.

Ważniejszy wygląd
Projekty będą oceniane według sześciu kryteriów. Naszą uwagę zwróciło to, że największą liczbę punktów można uzyskać nie za jakość rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych czy ekonomikę rozwiązań projektowych (waga kryterium: po 5), ale za… walory kompozycji przestrzennej i urbanistycznej (waga 40). Nieco mniejszy nacisk, ale jednak, kładziony jest też na atrakcyjność rozwiązań architektonicznych (waga 20). Dlaczego nie jest tak istotna funkcjonalność materiałów?

Rzeszowianie nie podzielają entuzjazmu prezydenta do granitu. – O ile dobrze pamiętam, takim kamieniem obłożono dookoła Rynek (chodniki przed kamienicami) i chyba bunkier przed ratuszem, czyli wejście do podziemi. Ten granit, tak na oko, wchłania wszystkie syfy, brudy, jakich na ulicy pełno. To jest durnowaty pomysł, za publiczne – moje też – ogromne pieniądze! – pisze “feliks” na naszym forum internetowym. – Granit jest piękny – wyłącznie na grobowiec – kwituje “Janusz”.

***
Szkoda, że urzędnicy miejscy wciąż kierują się kategoriami estetycznymi, zamiast praktycznymi. Jakość wykonania i walory eksploatacyjne powinny być dla nich priorytetami. W końcu za wszystko płacą podatnicy. Za remonty i kolejne przebudowy także. Na usta nasuwa się pytanie, czy prezydent nie działa czysto przedwyborczo? Chce wyremontować ulice, które tak naprawdę tego remontu nie potrzebują. W mieście jest mnóstwo dróg, które aż się proszą o uwagę. Czemu prezydent ich nie widzi?

Ewelina Nawrot

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ROMAN
ROMAN
7 lat temu

denerwujące są stwierdzenia krzykaczy którzy rzucają słowa nie poparte faktami – dot P.jacka – że nic się nie podoba- że poprzednicy nic nie robili – przyjacielu ; nie jestem cymbałem / ani wieśniakiem – wygląda że nie rozumiesz co to jest polemika i argumenty ale może twój ptasi móżdżek jest za płytki – więc na gorąco bo łeb mam stary przypomnę Ci że poprzednicy też robili i to sporo ; XVI- był już w mieście sąd i sprawna administracja 1578 – były dwa jarmarki ; na św.Feliksa i św.Barbary 1591- wybudowano Ratusz — 1600- wybudowano Zamek 1858- wybudowano linię kolejową… Czytaj więcej »

Roberto
Roberto
7 lat temu

A może specjaliście od edukacji w Ratuszu na nową brykę odpalić te 4 bańki lub kilka procent …..

jacek
jacek
7 lat temu

Cholera tylko wszyscy arzekja ze nic sie nie podoba, a jak powstanie to potem wiecej jest zwolennikow anizeli przed budowa. Ach ten glupi mankament wiesniakow bierze gore w mysleniu. A co robili poprzednicy ferenca w rzeszowie cymbaly ze narzekacie na ocecnego. Da wam sie palec to chcielibyscie wziasc cala reke, niewdziecznicy zalosne.

ula
ula
7 lat temu

Przecież granit jest bardzo śliski!

mamnick
mamnick
7 lat temu

Odsunąć NATYCHMIAST tego człowieka od ratusza!Trwoni pieniądze na:
Zabawki i IDIOTYCZNE inwestycje.
USTAWIENIA PRZETARGÓW dla SWOJEGO KOLESIOSTWA!
Może jeszcze niechaj rozdaje lody na środku deptaka?!

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

no nie to już mi nie ładnie pachnie – jaki „deptak ” jest to widać – jak go robili to też ” piana bita ” była wielką trzepaczką – wygląda dobrze – może spokojnie spełniać swoją rolę jeszcze długie lata [ ewentualnie mały retusz] – a propo Pani redaktor ; proszę sprawdzić w archiwalnych materiałach co mówił Ratusz jak oddawano ulice do eksploatacji tj. ile lat po remoncie miała służyć mieszkańcom – a ile lat minęło od ostatniego remontu – a tu słyszymy kolejne 4 milioniki – a może to przeznaczyć na kolejny most przez Wisłok to jest 1/2 kosztów… Czytaj więcej »

Waldek
Waldek
7 lat temu

Ferenca ostatnie poczynania. Dość marnowania pieniędzy. Może wyremontujecie drogi które tego potrzebują.

blokers
blokers
7 lat temu

te nózki w czarych rajstopach na fotce to cała ozdoba deptaku,na ciul jakieś granitowe płyty

hijena
hijena
7 lat temu

żadnego przetargu nie udało się przeprowadzić.Mam rozumieć ,ze nic nie wyszło z ustawiania przetargów dla kolesi?Cztery bańki i póżniejsze korekty to za malo?

gosc
gosc
7 lat temu

Lepiej postawić blok dla tych co czekają na mieszkanie

arTii
arTii
7 lat temu
Reply to  gosc

A po co? Mi mieszkania nikt nie dał. Musiałem zaciągnąć komercyjny kredyt i wybudować sobie dom.
Ci co dostają mieszkania (a później okazuje się, że można je wykupić za 1% wartości) nie mają szacunku do tego lokum.
Jeśli za swoje ciężko zarobione pieniądze kupią lub wybudują mieszkania to wtedy o nie zadbają

Gruby Maciek
Gruby Maciek
7 lat temu

Błyskotki, zabawki, fajerwerki, fontanny – tylko to zostało już do zrobienia.
Reszta już dawno załatwiona.