Remontują i przebudowują zabytkowe piwnice

Remont i przebudowa piwnic przedprożnych potrwa do 31 grudnia br. Fot. Wioletta Zuzak

KROSNO. Niezwykły ośrodek szklanego designu ma być gotowy na EURO 2012.

Jak już informowaliśmy w Super Nowościach, Centrum Dziedzictwa Szkła ma być największym produktem turystycznym Krosna. Ma zwiększyć atrakcyjność miasta i przyciągnąć turystów. Aktualnie trwa remont i przebudowa zabytkowych piwnic przedprożnych na Starówce. Zyskają one odpowiedni wystrój i będą w nich prezentowane wyroby ze szkła.

Zakończyły się już badania archeologiczne przy zachodniej pierzei Rynku. – Odkryto sklepienia piwnic przedprożnych zlokalizowanych w tym miejscu. Do dziś zachowało się pięć zabytkowych komór piwnicznych. Trzy piwnice zostały wykonane z kamieni, a dwie z cegły – informuje Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Odkryto renesansowe piwnice

– Piwnice zbudowano w XVI wieku, zapewne niedługo po wybudowaniu kamienic. Piwnice przykrywały murowane podcienia. Do piwnicy nr 16 wejście prowadziło przez kamienny portal, który zachował się do dziś – wyjaśnia. – Odkryto także resztki filarów arkad podcieni oraz sporo fragmentów naczyń ceramicznych, szklanych, kilka monet oraz jeden obiekt wczesnośredniowieczny – tzw. jamę, gdzie składowano różne produkty – wylicza Gancarski. – Przedmioty te zostaną oczyszczone i zinwentaryzowane, będzie je można obejrzeć w przyszłym roku na wystawach w Muzeum Podkarpackim – dodaje dyrektor.

Główną siedzibą CDS będzie budynek po BWA. W zmodernizowanym i rozbudowanym budynku będzie sala edukacyjno-konferencyjna, wyposażona w telebim, na którym prezentowane będą filmy dotyczące powstawania szkła itp. Będą tu także prezentowane eksponaty pochodzące z bieżącej produkcji wszystkich podkarpackich hut szkła. Natomiast w salach laboratoryjno-dydaktycznych turysta  zapozna się z techniką projektowania, formowania i zdobienia  wyrobów szklanych. W ramach CDS w różnych punktach miasta pojawiły się rzeźby ze szkła.

Wioletta Zuzak

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments