Reprint Konstytucji 3 Maja

Andrzej Chmura i Zbigniew Rynasiewicz przeglądają cenne wydawnictwo. Eksponat będzie można oglądać do 30 października

LEŻAJSK. Kolejny ciekawy eksponat w Muzeum Ziemi Leżajskiej

Zbiory biblioteki Muzeum Ziemi Leżajskiej wzbogaciły się o reprint konstytucji 3 Maja. Nie jest to reprint przygotowany na ksero, lecz wydrukowana na specjalnym, czerpanym papierze jaki był używany w XVIII wieku.

Muzeum Ziemi Leżajskiej staje się coraz ważniejszą placówką na mapie kulturalnej regionu. Już kilka przygotowanych przez nie wystaw stało się ważnymi wydarzeniami, np. ekspozycje prezentujące dorobek Egiptu czy Grecji.

– Kolejny wypożyczony eksponat będzie pomagać w nauce młodzieży podczas lekcji muzealnych, będzie także wystawiona dla zwiedzających – informuje Andrzej Chmura, dyrektor muzeum.
W uzyskaniu tak niezwykłego reprintu pomógł poseł Zbigniew Rynasiewicz, z wykształcenia historyk.

– Przeszłość zawsze decyduje w mniejszym lub większym stopniu o naszej przyszłości. Należy więc, zwracać uwagę na te elementy, które są w historii narodu państwa polskiego najistotniejsze. Bardzo często odwołujemy się do Konstytucji 3 maja ze względu na jej nowatorstwo i diagnozę, która jest w niej zawarta – mówi Zbigniew Rynasiewicz.
Reprint konstytucji został przekazany dla Muzeum Ziemi Leżajskiej ze zbiorów Biblioteki Sejmu RP. Eksponat będzie można oglądać do 30 października.

Konstytucję uchwaloną 3 maja 1791 r. wydrukowano tydzień później i rozesłano do wszystkich starostw i województw, gdzie była wprowadzana w życie. Do dziś przetrwały zaledwie dwa jej egzemplarze.

Adam Cyło

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments