Republikanin górą

Mitt Romney triumfuje po starciu z Obamą. Towarzyszy mu żona Anna. Fot. PAP

DENVER. Pierwsze starcie Obamy i Romney’a.

Pierwszą telewizyjną debatę wygrał kandydat republikanów. – To on był w ofensywie przez 90 minut tego spotkania – ocenił Reuters. Kolejna debata 16 października.
1,5-godzinną debatę w środę w Denver prowadził nestor amerykańskiego dziennikarstwa Jim Lehrer z telewizji publicznej PBS, który już dwunasty raz moderował potyczkę kandydatów do najwyższego urzędu w USA.

20. rocznica ślubu
Zanim debata rozgorzała na dobre, Romney pogratulował konkurentowi 20. rocznicy ślubu i błysnął poczuciem humoru. – To najbardziej romantyczne miejsce, w jakim dziś mógłby pan być – rzucił.

Zaskoczony Obama tylko się zaśmiał, a lider republikanów przeszedł do ofensywy. Zaatakował Obamę, drwiąc z jego polityki ekonomicznej, która – jego zdaniem – poniosła fiasko i doprowadziła do wzrostu bezrobocia (obecnie wynosi ponad 8 proc.).

- Obawiam się, że jesteśmy na ścieżce, która nie przynosi efektów. Prezydent reprezentuje pogląd bardzo podobny do tego, który przedstawiał cztery lata temu ubiegając się o urząd. Że wydając więcej, nakładając wyższe podatki, nakładając więcej regulacji rządowe inwestycje przyniosą skutek. To nie jest właściwa odpowiedź dla Ameryki – podkreślił Romney.

Republikanin zaatakował za powolny wzrost ekonomiczny po recesji i niepotrzebne dotowanie firm „zielonej” gospodarki, które zbankrutowały.
Krytykował reformę ochrony zdrowia nakładającą zbyt wielkie ciężary na drobne firmy. – Deficyt budżetowy to problem nie tylko ekonomiczny, ale i moralny – ocenił kandydat republikanów, podkreślając, że długi dziś zaciągane będą musiały spłacać przyszłe pokolenia.

Bezskuteczna obrona
Urzędujący prezydent ratował się jak mógł. Przypomniał, kto był jego poprzednikiem i po kim odziedziczył wysoki deficyt.
- Kiedy wszedłem do Gabinetu Owalnego czekał na mnie deficyt. I wiemy, skąd pochodził – odpierał ataki, mając na myśli George’a W. Busha który obniżył podatki, chociaż wojny w Iraku i Afganistanie kosztowały miliardy dolarów.

Źródło: tvn24/ps

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.