Rewitalizacja Rynku w Brzozowie budzi kontrowersje

Dzięki rewitalizacji Rynek w Brzozowie będzie piękniejszy i bardziej funkcjonalny. Fot. Archiwum

BRZOZÓW. Zostaną wyeksponowane walory kulturowe miasta położonego na ważnym szlaku turystycznym.

Trwają prace przy rewitalizacji Rynku w Brzozowie. Dzięki tej inwestycji centrum miasta ma być bardziej estetyczne i funkcjonalne. Tymczasem temat dotyczący prac rewitalizacyjnych Starówki budzi kontrowersje. – Miasto jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji nie podjęło z nami konsultacji – to jeden z zarzutów kierowanych przez mieszkańców pod adresem władz Brzozowa.

– Po zakończeniu remontu brzozowskiego ratusza władze miasta podjęły decyzję o odnowieniu otaczającego go Rynku. Miasto uzyskało dofinansowanie na realizację tego projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Podkarpackiego na lata 2007- 2013. W połowie 2011 r. została podpisana umowa o dofinansowaniu.  Następnie odbyły się procedury przetargowe, w styczniu wyłoniono wykonawcę – informuje Damian Kierek z Urzędu Miasta w Brzozowie.

Prace rozpoczęły się w maju. Na uciążliwości spowodowane realizowanym zadaniem skarżą się także właściciele sklepów znajdujących się w Rynku. Twierdzą oni, że przez rewitalizację ich obroty spadły. – W związku z inwestycją wycięto kilkanaście drzew. Mam wątpliwości, czy odbyło się to zgodnie z prawem – dzieli się swoimi spostrzeżeniami mieszkaniec Brzozowa, który zadzwonił do naszej redakcji. – No i w dodatku jest ogromny problem z parkowaniem na Starówce – dodaje nasz Czytelnik.

Co na to miasto?
Maria Rymarz, zastępca burmistrza Brzozowa, mówi nam, że w przypadku tej inwestycji konsultacje z mieszkańcami nie musiały być przeprowadzane. – Mieszkańcy wiedzieli o planowanej rewitalizacji Starówki. A poza tym prace nie ingerują w sąsiednie działki, a odbywają się one wyłącznie na terenie działki należącej do miasta – wyjaśnia pani burmistrz. I podkreśla przy tym, że mimo robót Starówka nie jest zamknięta dla mieszkańców z tym, że nie można w tym miejscu parkować. – Rynek nie jest parkingiem, a miejsca parkingowe są zlokalizowane w pobliżu Starówki, gdzie można zostawić auto – mówi. –  Natomiast jeśli chodzi o drzewa, to na ich wycięcie uzyskaliśmy zgodę i nie ma mowy o tym, że jakiekolwiek przepisy zostały złamane – wyjaśnia Maria Rymarz. Zaznacza, że wycinka drzew była konieczna, gdyż został zaprojektowany inny układ miejskiej zieleni. – Będzie zieleń wysoka – topole oraz zieleń niska – krzewy – tłumaczy. – Chodzi nam o to, aby wyeksponować kamieniczki w północno-zachodniej pierzei Rynku – dodaje.

Prace mają się zakończyć w sierpniu 2013 roku. – Zakres robót obejmuje między innymi: przebudowę płyty Rynku, chodników, oświetlenia. Przed głównym wejściem do ratusza będą się znajdować dwie fontanny – wylicza Damian Kierek. – Część placu – wraz ze sceną koncertową – będzie stanowiła przestrzeń wydarzeń kulturalnych. Natomiast inna część – obejmująca skwer we wschodnim narożniku placu – zostanie przeznaczona na działalność komercyjno-gastronomiczną – tłumaczy. – Zlokalizowane za ratuszem parkingi będą uporządkowane i oddzielone pasem zieleni. Nawierzchnia Rynku będzie wykonana z płyt granitowych i kostki granitowej.
Całkowity koszt projektu wynosi 4 mln 282 tys.zł. Dofinansowanie unijne stanowi 85 proc. wartości inwestycji.

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jan a.
jan a.
8 lat temu

Przemiana rynku i zamknięcie parkingu tak dużego za kilkanaście miesięcy pogrąży wszystkie sklepy i usługi. To samo było w Katowicach.Pogratulować wspaniałej decyzji.Wyborcy komuś podzienkują.

KalaRzepka
KalaRzepka
8 lat temu

Jak donoszą wiewiórki to gmina dostała karę w kwocie 350tyś złotych od Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Srodowiska za nieprawne wycięcie drzew w rynku.Jeśli ktoś coś wie na ten temat to proszę o info.Burmistrz na swojej stronie sie nie pochwalił.

STROMA
STROMA
8 lat temu
Reply to  KalaRzepka

W sobotę chodziłem jak cień za WórMistrzem ,który odwiedził pierwszy raz wykop pod fontanny i inne mało komu potrzebne rzeczy ,facet łaził incognito.Powitał się z jednym oddanym czubkiem z wiadomej miejscowości i wrzucił bieg wsteczny.Powiem że zachował się jak tchórz .Odwagi mu starczyło na dojście do słupa ogłoszeń ….dalej boi ,a mógł by podejść.Nie jestem przeciwny rewitalizacji…..jestem ZA …ale po jaką cholerę tyle miejsca zostawiać dla NIKOGO .Kalemu i innym smakoszom naprawdę wystarczy ławka i trochę cienia .Zrób pan PARKINGI,OBWODNICĘ,WODĘ , a RADNI CYMBAŁY !!! na których można ugrywać jak się chce niech decydują o wioskach z których pochodzą ,nie… Czytaj więcej »

Tadeusz
Tadeusz
8 lat temu

Sprawa właśnie poszła w odwołaniach do wojewody. Bez konsultacji społecznych jak i glosowanie rady gminy nad samym projektem rewitalizacji a nie gotowym planem było bezprawne . Toczące się w powiecie wszczęte postępowanie również było bezprawne nie właściwy organ, powiat nie mógł być sędzią we własnej sprawie. Z powodu zamknięcia parkingu (pozostawienie 22 miejsc) pracę straci setki osób Unia nie da na to PIENIĘDZY, a jeśli nawet Gmina po odwołaniu będzie musiała zwrócić. Dodam jeszcze smaczku że gmina wzięła 4 400 000 zł teraz pożyczki długoterminowej a zadłużenie przed tą pożyczką wynosiło 40 milionów 54 procent PKB zadłużenia – gmina jest… Czytaj więcej »