Rezygnuję dla dobra Kościoła

Benedykt XVI z papamobile pozdrawiał licznie zebranych na pl. św. Piotra wiernych. Fot. PAP

WATYKAN. Benedykt XVI na ostatniej audiencji generalnej wyjaśnił przyczyny abdykacji.

W czwartek o godzinie 20 kardynał Joseph Ratzinger przestanie być papieżem. W środę po raz ostatni spotkał się z pielgrzymami na audiencji generalnej. – Atmosfera na placu św. Piotra  była wyjątkowa.

– Rezygnuję nie dla swojego dobra, ale dla dobra Kościoła – mówił Benedykt XVI do tłumów na placu świętego Piotra. Papież podziękował wiernym za modlitwę i życzliwość. Podkreślił, że od czasu, kiedy wybrano go papieżem, nie jest już prywatnym człowiekiem, ale sługą Kościoła. Benedykt XVI dodał, że mimo abdykacji dalej chce służyć Kościołowi. – Nie wracam do prywatnego życia, do podróży, spotkań, przyjęć i tak dalej. Nie odrzucam krzyża, ale czuję się odnowiony w Chrystusie Ukrzyżowanym  – zapewnił papież.

Kilka minut po tym, jak papież opuścił Plac św. Piotra, na twitterowym koncie Benedykta XVI pojawił się wpis. – Chciałbym, aby każdy odczuwał radość z tego, że jest chrześcijaninem i że jest kochany przez Boga, który oddał za nas swojego Syna – napisał papież. Prawdopodobnie jest to ostatni wpis Benedykta XVI na tym portalu społecznościowym.

Do obecnej głowy Kościoła po ustąpieniu będzie można zwracać się nadal „Wasza Świątobliwość”. Zdecydowano również, że po abdykacji Benedykt XVI będzie nosić prostą białą sutannę.

Pieczęć papieska zostanie anulowana
Po abdykacji Benedykt XVI nie będzie już nosił Pierścienia Rybaka, a pieczęć papieska zostanie anulowana. Co się stanie z pierścieniem – nie wyjaśniono. Wcześniej o jego zachowanie – mimo przepisów nakazujących zniszczenie w przypadku śmierci papieża – apelował twórca pierścienia, znany rzymski złotnik i historyk sztuki Claudio Franchi, zwracając uwagę na jego wielkie historyczne znaczenie.

„Biskup w bieli”
Według Roberta J. Siscoe, publicysty pisma amerykańskich tradycjonalistów katolickich „The Remnant”, trzecia wizja tajemnicy fatimskiej może odnosić się do bieżących wydarzeń.

Według trzeciej tajemnicy fatimskiej ujawnionej przez Watykan w 2000 r., przechodzący przez na poły zrujnowane duże miasto Ojciec Święty zostaje „(…) zabity przez grupę żołnierzy, którzy kilka razy ugodzili go pociskami z broni palnej i strzałami z łuku i w ten sam sposób zginęli jeden po drugim inni Biskupi, Kapłani, zakonnicy i zakonnice oraz wiele osób świeckich, mężczyzn i kobiet różnych klas i pozycji”.

Siscoe twierdzi, że wizja nie odnosi się do zamachu na Jana Pawła II z 1981 r.; Ali Agca działał bowiem w pojedynkę, a próba zabicia papieża z Polski zakończyła się fiaskiem.

Jak zauważa Siscoe, we wcześniejszym etapie tej wizji siostra Łucja mówi także o „biskupie ubranym na biało”. Nie nazywa go jednak papieżem, lecz mówi jedynie o „przeczuciu, że to jest Ojciec Święty”. Czy święta mówi o dwóch różnych osobach: papieżu i „biskupie w bieli”?

polskieradio.pl; pch24.pl/ps

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o