Robotnicy wrócili na zamek

Remont zakończony zostanie do 30 września 2013 r. Wartość projektu to ponad 980 tys. zł. Kwota dofinansowania wynosi 85 proc. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Prawie milion złotych na dokończenie remontu zamku, który ma się stać wizytówką miasta i magnesem przyciągającym turystów.

Rozpoczął się kolejny etap przebudowy zamku dzikowskiego, który z niszczejącego przez kilkadziesiąt lat obiektu udostępnionego szkole ma wreszcie szansę stać się perełką architektoniczną i historyczną na północy Podkarpacia, którą warto będzie odwiedzić.

Zamek dzikowski w Tarnobrzegu to jeden z największych i najpiękniejszych zamków w południowo – wschodniej Polsce.

– Dokończenie adaptacji zamku dzikowskiego stanowi duże wyzwanie dla samorządu. Niestety, ciągle brakuje milionów złotych na dokończenie tej inwestycji. Dlatego realizacja projektu Natura 2000 – Tarnobrzeska Dolina Wisły jest szansą na wyremontowanie kolejnych pomieszczeń i uatrakcyjnienie samego zamku – mówi Norbert Mastalerz (41 l.), prezydent Tarnobrzega.

Władze miasta poszukiwały pieniędzy, dzięki którym mogłyby dokończyć trwających już kilka lat remont obiektu. Pieniądze pozyskały dzięki pomysłowi, by na parterze budynku utworzyć Regionalne Centrum obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły. W ramach projektu wykonana zostanie także infrastruktura w terenie służąca promocji obszaru Natura 2000.

– W budynku zamku zostaną przygotowane: sale wystawiennicze oraz sala konferencyjno-mulitimedialna. Przygotowana będzie także biblioteka wraz z czytelnią, która wykorzystywana będzie na organizowanie wystaw poświęconych Tarnobrzeskiej Dolinie Wisły, gromadzenie publikacji promocyjnych i informacyjnych, prezentowanie filmów czy organizowanie spotkań, konferencji i odczytów. W ramach projektu zostanie również zakupione wyposażenie meblowe do tych pomieszczeń oraz sprzęt komputerowy i multimedialny.

W ramach prac poza zamkiem powstanie główny punkt widokowy wraz ze stanowiskiem obserwacyjnym (wyposażonym w lornetki, altanę, tablice informacyjno-promocyjne, zadaszenie), na skarpie wiślanej, z której roztacza się widok na obszar Tarnobrzeskiej Doliny Wisły.

Pozostałe trzy punkty informacyjno-promocyjne składające się z tablic, siedziska i stojaków na rowery powstaną w trzech miejscach wzdłuż wału i jednocześnie w bezpośredniej bliskości obszaru Natura 2000 tj. międzywala rzeki Wisły.

Małgorzata Rokoszewska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o