Rodzi się coraz więcej wcześniaków

Mali pacjenci oddziałów intensywnej opieki noworodków wymagają specjalistycznego sprzętu i szczególnie troskliwej opieki.

RZESZÓW. Mimo ciągłego inwestowania w nowoczesny sprzęt do ratowania życia wcześniaków wciąż nie jest z tym najlepiej.

O zagrożeniach związanych z przedwczesnym porodem, powikłaniach wynikających z wcześniactwa oraz nowych standardach w opiece nad ciężarnymi mówiono na II Podkarpackiej Konferencji Naukowej, która w sobotę odbyła się na Uniwersytecie Rzeszowskim. Wzięli w niej udział lekarze ginekolodzy, neonatolodzy, położne i pielęgniarki oddziałów noworodkowych z całej Polski.

Szpitale w regionie mają coraz lepszych specjalistów i ciągle, z dużym wsparciem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dokupują sprzęt konieczny dla ratowania noworodków przychodzących na świat, często nawet kilka miesięcy przed czasem. Przykładem troski o najmłodszych obywateli Podkarpacia może być nowy noworodkowy oddział intensywnej opieki medycznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie, który kosztował przeszło 3 mln zł.

Rozmawiano też o konieczności objęcia większą opieką specjalistyczną kobiet w ciąży, szczególnie teraz gdy coraz później, bo w wieku około 30 lat, decydują się one na urodzenie pierwszego dziecka. Z tego, m. in. powodu rodzi się coraz więcej dzieci, z małą wagą urodzeniową, kłopotami z oddychaniem, wymagających dostępu do respiratorów, inkubatorów i drogich leków. Na Podkarpaciu na świat przychodzi rocznie ok. 700 takich maluchów.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments