Rodzice Amelki proszą o ratunek dla swojej córeczki

RZESZÓW. Rozwój półtoramiesięcznej dziewczynki zależy od tego czy jej rodzice w ciągu kilku miesięcy zdążą zebrać 120 tys. zł.

– Amelka do ukończenia szóstego miesiąca życia musi mieć wykonaną bardzo trudną operację polegającą na rozcięciu czaszki, która uwolni mózg (rosnący mózg nie mieści się w czaszce). Jej opóźnienie może spowodować upośledzenie, uszkodzenie wzroku, słuchu bądź jego utratę – mówi Elżbieta Czekańska, mama dziewczynki. – Podczas drugiej operacji oddzielone zostaną kości twarzy od kości czaszki. Dzięki temu twarz córeczki zostanie wyciągnięta do przodu i nabierze bardziej naturalnych kształtów.

Amelka Czekańska urodziła się 18 lipca z bardzo rzadką chorobą genetyczną – Zespołem Aperta. Choroba objawia się przedwczesnym zarastaniem szwów czaszkowych, palcozrostami rąk i nóżek, wytrzeszczem oczu z szerokim ich rozstawieniem. Musi przejść kilka operacji, dzięki którym ma szanse na prawidłowy rozwój intelektualny, będzie mogła chodzić do przedszkola, szkoły i później normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

Kolejne operacje czekają dziewczynkę ok. 1 roku życia, będą dotyczyły rozdzielenia palców rąk i nóżek. To też są operacje wieloetapowe. W dalszych etapach konieczne będą jeszcze zabiegi dotyczące rekonstrukcji szczęki, nosa, oraz modelowanie twarzoczaszki.

– Pierwszą,  najważniejszą dla dziecka operację główki, planujemy przeprowadzić w  Monachium, jednak zależy to od tego, czy uda nam się zebrać środki. Koszt dwuetapowej operacji główki to ok. 30 tys. euro.  Są tam są lekarze, którzy specjalizują się w operacji dzieci z Zespołem Aperta już od kilkunastu lat – mówi pani Elżbieta. – W Polsce operacje te są rozciągnięte w czasie i wykonuję się je rzadko, gdyż w ciągu roku rodzi się średnio 5-6 dzieci z tym schorzeniem. Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje takiej operacji za granicą i dlatego sami musimy postarać się o środki. Jest to olbrzymia suma, znacznie przerastająca nasze możliwości finansowe, dlatego szukamy pomocy w jej zebraniu. Zwracamy się do Państwa o wsparcie nas materialnie i przekazanie darowizny na specjalnie założone dla tych celów subkonto udostępnione przez  Parafialny Zespół Caritas w Krasnem.

Przelewu należy dokonać na adres:
Parafia Rzym.-Kat. pw. Wniebowzięcia NMP
Parafialny Zespół Caritas 36-007 Krasne 755
Nr konta: 49 9176 1048 2001 0004 0758 0003
tytułem: Amelka Czekańska – darowizna na pomoc i ochronę zdrowia.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
czes
czes
8 lat temu

afera goni aferę a na ratowanie życia dziecka państwo nie da pieniędzy, pomóżmy dziecku.