Rodzice mogą zyskać nawet kilkanaście dni dodatkowego wolnego

Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Idąc zaszczepić dziecko lub na badania w kierunku choroby zakaźnej będzie można dostać płatny dzień wolny od pracy.

Obowiązkiem szczepień ochronnych objętych jest 13 chorób zakaźnych. Kalendarz ich wykonywania (do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności), obejmuje 19 wizyt u lekarza (12 w okresie, gdy rodzic przebywa na urlopie macierzyńskim). Łączny wymiar zwolnień, tylko w przypadku gdy pracownik ma jedno dziecko, może wynieść więc 7 dni. Pracodawcy już protestuję przeciwko tym zmianom.

Rządowy projekt nowelizacji kodeksu pracy, który przyznaje pracownikowi dodatkowe dni wolne od pracy, aby mógł przeprowadzić szczepienia ochronne u swoich dzieci lub osób niesamodzielnych, którymi się opiekuje trafił właśnie do konsultacji społecznych. Przepis dotyczy również obowiązkowych badań sanitarno-epidemiologicznych, np. przy podejrzeniu choroby zakaźnej: pracownik dostanie wolne, gdy jego podopieczny będzie musiał im się poddać.

Przedobrzyli
Intencją ministerstwa pracy jest likwidacja luki w przepisach, które z jednej strony nakładają na pracujących opiekunów obowiązek stawienia się z dzieckiem lub osobą niesamodzielną na konieczne szczepienie lub badanie, ale z drugiej nie przewidują zwolnienia z pracy na dopełnienie tego obowiązku.

Eksperci z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan krytykują ministerialne propozycje. Według nich na czas szczepień rodzice mogą wykorzystywać 2 dni w roku wolne “na opiekę nad dzieckiem” z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Przypominają ponadto, że przez rok po zakończeniu urlopu macierzyńskiego rodzice mogą korzystać ze skróconego czasu pracy z gwarancją zatrudnienia, a do 4. roku życia dziecka nie mogą pracować w godzinach nadliczbowych lub porze nocnej, jeśli się na to nie zgodzą.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments