Rodzice mówią dość! Chcą odwołania reformy edukacji!

Reforma szkolna PO najpierw objęła dzieci 6-letnie, które wysłano do szkół, i 5-latki, które mają obowiązek przedszkolny. Od 2014 r. w przedszkolach ma się znaleźć miejsce dla każdego czterolatka, a od 2016 r. dla trzylatka. Fot. Bogdan Myśliwiec

PODKARPACIE. Rusza akcja zbierania 500 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum edukacyjne.

Tak dłużej być nie może! Po opublikowaniu szokującego raportu o pięciolatkach w szkołach oraz warunkach, w jakich uczą się dzieci sześcioletnie, rodzice mówią rządowi Donalda Tuska dość. Chcą zebrać 500 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum edukacyjne, które ukróci eksperymentowanie na najmłodszych.

Informacje o fatalnym przygotowaniu gmin, na które rząd zrzucił obowiązek przygotowania szkół dla dzieci sześcioletnich, a także brak przedszkoli, w których obowiązkową naukę muszą podejmować dzieci pięcioletnie, do Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców spływały od kilku miesięcy.

Horror pięciolatków
Horror! Tak jednym słowem można określić sytuację dzieci pięcioletnich, które w wyniku nałożenia na nie obowiązku szkolnego trafiły do zerówek. Jak wynika z raportu, który Rzecznik Praw Rodziców opublikował 29 października, sieć takich klas gminy oparły nie na przedszkolach, ale na szkołach. Wielu rodzicom, szczególnie tym gorzej sytuowanym, nie dano nawet szans posłania dzieci do przedszkolnych grup pięciolatków. W szkołach nie zapewniono dzieciom ani dostatecznej opieki, ani posiłków, a w niektórych miejscowościach także bezpiecznego transportu.

Porażka gmin i dramat dzieci
Nałożenie obowiązku szkolnego na pięciolatki okazało się organizacyjną porażką. Gminy, które od 1 września 2011 r. zmuszone zostały do realizacji reformy przeforsowanej przez ówczesną minister edukacji, Katarzynę Hall, nie dostały na realizację programu nawet złotówki.

– Około 18 proc. z grupy ponad 1 tys. przebadanych rodziców pięciolatków stwierdziło, że nie miało nawet możliwości wybrania przedszkola dla swoich dzieci i z automatu kierowane były one do szkoły. W grupie sześciolatków ten odsetek wynosił ok. 32 proc.

Problem z dostępnością obowiązkowych klas to jednak nie wszystko. Szkolne oddziały przedszkolne nie oferują pięciolatkom trzech posiłków, jakie podawane są w prawdziwych przedszkolach. W 84 gminach dzieci nie dostają żadnego posiłku! Nie lepiej państwo zadbało o transport pięciolatków. Są gminy, w których dzieciom 5-letnim wykupiono bilety PKS, a opiekę nad nimi powierzono kierowcom!

Odwołajcie reformę obniżenia wieku szkolnego
Jednym z głównych celów inicjatywy, którą 8 stycznia 2013 r. podjęli rodzice związani ze Stowarzyszeniem Rzecznik Praw Rodziców, jest ostateczne odwołanie przez rząd reformy obniżenia wieku szkolnego. Rodzice chcą powołania w sprawie reformy referendum. Wierzą, że rodzice, którzy przekonali się, jak wielką krzywdę wyrządzono ich dzieciom, podpiszą się pod wnioskiem w tej sprawie. A przypomnijmy, że jeszcze przed wprowadzeniem zmian Stowarzyszeniu udało się zebrać aż 360 tysięcy podpisów w ramach akcji “Ratuj Maluchy”.

Szczegóły akcji, formularz do pobrania na stronie www.rzecznikrodzicow.pl

Małgorzata Rokoszewska

 

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
VVROMANtomi Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
VV
Gość
VV

nie reforma Roman, bo szkoda na to czasu. pluton, bynajmniej nie honorowy.

ROMAN
Gość
ROMAN

a kiedy będzie reforma tych co chcą nas reformować ?

tomi
Gość
tomi

gdzie można się podpisać?