Rodzice po długiej walce odzyskali Dawida i Daniela

Dariusz (z prawej) i Wioletta (z lewej) Grychtoł, rodzice dzieci, oraz Wojciech Leszek Pomorski (w środku), prezes Polskiego Stowarzyszenia Rodzice Przeciw Dyskryminacji Dzieci w Niemczech, cieszą się z postanowienia sądu. Fot. PAP

BYTOM. Polski sąd nie pozwolił oddać Jugendamtowi dzieci.

Dwaj chłopcy, których wydania do Niemiec domaga się hanowerski Urząd ds. Dzieci i Młodzieży (Jugendamt), pozostaną w Polsce – zdecydował wczoraj sąd rodzinny, odrzucając wniosek niemieckiej instytucji.

Chłopcy mają trzy i pięć lat, przebywają w ośrodku opiekuńczo – wychowawczym w Katowicach. Nie chcieli ich oddać polscy rodzice, którzy podczas pobytu w Niemczech zostali pozbawieni praw rodzicielskich. Mimo to przed rokiem zabrali dzieci z tamtejszego domu dziecka i wrócili do kraju. Jugemdamt zażądał zwrotu dzieci do Niemiec.

Chłopcy zostali uprowadzeni
Sąd potwierdził, że dzieci zostały uprowadzone i hanowerska instytucja miała prawo złożyć taki wniosek, który jednak został oddalony. – Powrót dzieci do Niemiec naraziłby je niewątpliwie na szkodą psychiczną – wskazała sędzia Ludmiła Lampert. Podkreśliła, że dzieci mają cały czas zachowany kontakt z rodzicami i babcią, która ubiega się o status rodziny zastępczej dla wnuków. Sędzia zaznaczyła, że podejmując w tej sprawie decyzję sąd przede wszystkim kierował się dobrem dzieci.

– Z zebranego materiału wynika, że jest bardzo silna więź między rodzicami a dziećmi, zwłaszcza więź ta jest widoczna między matką a dziećmi – podkreśliła sędzia.

Urząd odebrał im dzieci
Państwo G. z Bytomia w 2007 r. wyjechali do Niemiec, by – jak dziś tłumaczą – poprawić byt sobie i dzieciom. W 2011 r. tamtejszy sąd odebrał im władzę nad dziećmi, argumentując to złą sytuacją rodzinną. Po wyroku dzieci trafiły do niemieckiego domu dziecka. Rodzice mogli się z nimi kontaktować raz na tydzień, później rzadziej. W lipcu 2011 r. podczas kolejnego spotkania z Dawidem i Danielem rodzice zabrali chłopców z ośrodka, po czym wrócili do Polski.

Źródło: tvn24/ps

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
rzeszowiak
rzeszowiak
8 lat temu

Gdzie te dzieci byly urodzone. No jakie jest ich miejsce urodzenia ?