Rodzice robią z dzieci grubasy

Za tłusto i za słodko jedzą, za mało się ruszają, co trzeci nastolatek ma nadwagę. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. WHO alarmuje: Polskie nastolatki są w czołówce najbardziej otyłych i najmniej ruchliwych. Co trzeci 11-latek ma nadwagę!

Badaniami objęto 207 tys. 11-, 13- i 15-latków z 39 krajów Europy i Ameryki Północnej. – Wyniki są bardzo niepokojące, bo jeszcze nigdy nie wypadliśmy tak źle. Aż 29 proc. polskich 11-latków ma nadwagę. Grubsze są tylko 11-latki z USA, Grecji, Portugalii, Irlandii, Kanady i Hiszpanii – mówi dr Joanna Mazur z Instytutu Matki i Dziecka, koordynatorka badań w Polsce.

Jednocześnie okazuje się, że polskie nastolatki nie lubią ruchu. 13-latki zapytane o uprawianie sportu zajęły 34. na 39 miejsc. Młodsi – 27. miejsce. Polskie 11-latki są na pierwszym miejscu pod względem czasu spędzanego przed komputerem. 45 proc. deklaruje, że spędza tak w ciągu dnia więcej niż dwie godziny.

Grube dziecko, chory dorosły

- Sytuacja już teraz jest fatalna, a otyłych dzieci przybywa w zastraszającym tempie. A trzeba wiedzieć, że dziecięca otyłość najczęściej nie mija z wiekiem! – mówi dr n. med. Marian Futyma, specjalista kardiolog z Rzeszowa.

Doktor za taką sytuację wini przede wszystkim rodziców, bo to dom kreuje u dziecka dietę żywieniową, a ta preferowana u nas jest wręcz skrajnie patologiczna. – Dzieci najchętniej (przecież za zgodą rodziców!) zjadają chipsy i inne “śmieciowe jedzenie”, wysokokaloryczne, a niedające sytości, z reguły popijane słodkim napojem – mówi kardiolog. – Ratunkiem jest jak najszybsza zmiana niezdrowej diety, przekonanie dzieci do jedzenia większej ilości owoców i warzyw oraz picia herbaty z hibiskusa (obniża ciśnienie tętnicze), a także rezygnacji z fast foodów. Trzeba też zmuszać dzieci do codziennego, kilkudziesięciominutowego ruchu. Należy także uświadomić całemu społeczeństwu, że co roku 50 tys. osób umiera na zawał serca, który nierozerwalnie związany z miażdżycą naczyń krwionośnych.

Otyłość a zdrowie

Otyłe dzieci cierpią często na niezdiagnozowane zaburzenia snu, nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca. Występuje u nich również astma, gorzej tolerują wysiłek. Zauważa się płaskostopie oraz cukrzycę typu 2, przedwczesne dojrzewanie. Dochodzi do podwyższenia poziomu złego cholesterolu (LDL) i trójglicerydów, oraz do spadku poziomu dobrego cholesterolu HDL. Odnotowuje się także stłuszczenie wątroby i kamicę żółciową. Tętnice takich dzieci mogą być w podobnie złej kondycji jak arterie palaczy w średnim wieku, a kardiolodzy mówią: “Jesteś tak stary, jak stare są twoje tętnice”.

- Z problemami otyłości w regionie boryka się od 10 do 20 proc. dzieci. Coraz więcej jest dzieci z zaburzeniami tarczycy, dojrzewania, z osteoporozą. Musimy w końcu zdać sobie sprawę, że nasze dzieci coraz częściej zapadają na choroby wieku dorosłego. Pod opieką naszej poradni mamy np. 1000 dzieci chorych na cukrzycę – przyznaje dr hab. n. med. Artur Mazur, ze Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie.

***

Dzieci się takie nie rodzą. To my, dorośli, robimy z nich grubasy. Grubasy, którym w dorosłym życiu ciężko będzie schudnąć, a łatwo zachorować.

Anna Moraniec

do “Rodzice robią z dzieci grubasy”

 1. Łoskar

  dołożyć im lekcji historii i religii – to nie będa mieli czasu na żarcie !

  • matylda

   jasne, owszem rodzice są winni, ale czemu wszyscy zapominają o winie placówek publicznych: żłobków, przedszkoli i szkól??
   wystarczy popatrzeć w jadłospisy i włos się na głowie podnosi…. wszystko dosładzane, wszystko z cukrem a do tego żywność przetworzona plus na okrasę np. słonina (tak tak…. bywa i słonina…. w p-kolu)… że nie wspomnę o „zdrowych” mlekach smakowych w kartonach….
   a swoje dokładają Panie Wychowawczynie (wielokrotnie mianowane nauczycielki, wiecznie się dokształcające) nagradzając dzieci za cokolwiek cukierkami ! a najlepsze jest nagradzanie cukierkiem dziecka które zjadło całą zupę na obiad….
   noooo super

 2. wiesiek

  Propaganda PO dobrobyt społeczeństwa! Dzieci ogólnie są nie dożywione! Do szkół chodzą bez śniadań!

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.