Rodziny wielodzietne z Krosna będą mogły liczyć na wsparcie!

– Bardzo często dzieci z rodzin wielodzietnych nie mają możliwości korzystania z różnorodnych ofert instytucji kulturalno-sportowo-rekreacyjnych. Kupno biletów na basen czy pójście całą rodziną do kina stanowi spory wydatek, w związku z czym rodziny te rezygnują z tego. Wprowadzenie Karty Trzy Plus to będzie niewątpliwie spore wsparcie dla tych rodzin – mówi Danuta Kowalczyk (61 l.), prezes TRW w Krośnie (na zdj. z prawej), obok Jadwiga Jagieło (37 l.) i Magdalena Jabłońska-Środa (36 l.). Fot. Wioletta Zuzak

KROSNO. To już niemal pewne: – W Krośnie zostanie wprowadzona Karta Dużej Rodziny.

– Chciałybyśmy, aby w naszym mieście zaczęła obowiązywać ogólnopolska karta uprawniająca rodziny wielodzietne do zniżek na basen, do kina, czy komunikację miejską – mówiły nam całkiem niedawno Jadwiga Jagieło (37 l.) oraz Magdalena Jabłońska-Środa (36 l.). Obydwie mają po troje dzieci. Podkreślały, że na taką formę wsparcia liczy wiele rodzin wielodzietnych. Tymczasem jak się okazuje, prace nad wdrożeniem programu prorodzinnego nabrały tempa. Na ostatniej sesji Rady Miasta Krosna radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do opracowania programu wspierania rodzin wielodzietnych. – Jest spora szansa na to, że Karta Trzy Plus zacznie obowiązywać jeszcze w tym roku – cieszy się Danuta Kowalczyk (61 l.), prezes Towarzystwa Rodzin Wielodzietnych w Krośnie.

Celem Karty Dużej Rodziny jest między innymi spowodowanie, aby rodzice wychowujący troje i więcej dzieci nie czuli się wykluczeni z życia kulturalnego.

Bywa, że miasta wręcz zarabiają na tym
– Niektóre samorządy zapewne boją się, że takie przedsięwzięcie będzie się wiązało z wielkimi kosztami. Tymczasem okazuje się, że takie karty z powodzeniem funkcjonują w wielu polskich miastach, które do tego typu kart nie dopłacają, a wręcz zarabiają na tym – zwraca uwagę Danuta Kowalczyk. – Na Podkarpaciu te karty funkcjonują już w Przemyślu i w Dębicy – dodaje.  I podkreśla, że w Krośnie także jest sporo rodzin wychowujących troje i więcej dzieci, których nie stać na wyjście do kina czy na pływalnię. – Na przykład w Bielsku-Białej taka karta przyznawana jest dla wszystkich członków każdej rodziny wielodzietnej i dla wszystkich członków rodziny zastępczej. Rodziny wychowujące troje dzieci i więcej mają m.in. 50-proc. zniżkę na pływalnię i do teatru – informuje  Magdalena Jabłońska-Środa.

W Krośnie z Karty TRZY PLUS skorzysta od 200 do 300 rodzin
W Krośnie cały czas trwają prace nad taką formą wsparcia dla rodzin. – Podjęta w ostatnim czasie przez krośnieńskich radnych uchwała w sprawie przystąpienia do opracowania programu wspierania rodzin wielodzietnych to niewątpliwie spory sukces. Oznacza to, że wdrożenie KDR w Krośnie jest już niemal pewne – mówi prezes Kowalczyk.

– (…) Pomoc rodzinom wielodzietnym w celu umożliwienia im pełnego korzystania z dóbr kulturalnych, sportowych i innych jest zadaniem priorytetowym samorządu. Rodziny wielodzietne, nawet jeżeli oboje rodziców pracuje, mają o wiele wyższe wydatki związane z zabezpieczeniem podstawowych potrzeb, gdyż są one mnożone przez liczbę dzieci w rodzinie. (…) Pomoc rodzinom wielodzietnym może polegać na dofinansowaniu do stałych opłat, które każda rodzina ponosi (wywóz śmieci, zużycie wody, kanalizacja) lub dofinansowaniu do biletów na korzystanie z obiektów sportowych, do udziału w imprezach kulturalnych, sportowych, czy do przejazdów Miejską Komunikacją Samochodową – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Klub Żużlowy proponuje ulgi
– Jeszcze w tym miesiącu odbędzie się spotkanie z wiceprezydentem Krosna oraz krośnieńskimi radnymi poświęcone planowanemu wdrożeniu Karty Dużej Rodziny. Wówczas to zapadną konkretne decyzje, tj. określone zostaną obszary wsparcia, czy wysokość środków finansowych niezbędnych do realizacji programu. Wzór Karty TRZY PLUS już został opracowany. Wiadomo także, że w Krośnie z tejże Karty skorzysta od 200 do 300 rodzin – wyjaśnia Danuta Kowalczyk.

Po publikacji jednego z naszych artykułów poświęconego tej sprawie, z panią prezes TRW skontaktował się prezes Klubu Żużlowego w Krośnie. – Panu prezesowi ten pomysł bardzo się spodobał. Oznajmił, że na posiedzeniu zarządu będzie wnioskował o to, aby rodziny wielodzietne z Krosna miały przyznawane ulgi na żużel – cieszy się prezes Kowalczyk. – Liczymy, że także inne instytucje zechcą współpracować w tym zakresie – dodaje z nadzieją.

Wioletta Zuzak

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o