Rok okrągłych „urodzin” niezwykłego miejsca

JAROSŁAW. Jarosławskie opactwo ma 400 lat

Pod patronatem Super Nowości. Spotkaniem Komitetu Honorowego, któremu przewodniczą abp Józef Michalik oraz marszałek województwa, Mirosław Karapyta rozpoczęto oficjalnie obchody jubileuszu 400-lecia jarosławskiego opactwa. „Urodzinowy” rok obfitował będzie e różnorakie uroczystości i imprezy, ale także w prace remontowe, trwa bowiem modernizacja budynków opactwa.

W gościnnych mirach opactwa spotkali się przedstawiciele najwyższych władz kościelnych i samorządowych oraz parlamentarzyści z Jarosławia i okolic.. Mówiono o historii opactwa, którego kustoszami są Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke w Jarosławiu i siostry benedyktynki, a także o jego potrzebach, a te są ogromne. Wiele już zrobiono, dzięki m.in. funduszom unijnym, ale wiele jeszcze zrobić trzeba. Przewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Teresa Kubas-Hul, podobnie jak marszałek, Mirosław Karapyta obiecali pomoc w przedsięwzięciu i zachęcali do składania przez opactwo wniosków o dotacje. O swoim szczególnym sentymencie do tego miejsca mówi też abp Józef Michalik.

Dla ducha i ciała

Podczas spotkania opracowano plan obchodów jubileuszu. Władze województwa i powiatu jarosławskiego zadeklarowały współorganizację imprez około jubileuszowych. Główna ich część odbędzie się we wrześniu, a wszystkie zapowiadają się interesująco, m.in. dzięki temu, że udział w nich wezmą miejscowy artyści, a także zaproszeni goście, w tym przedstawiciele środowisk polonijnych. Historię i piękno tego niezwykłego miejsca przybliży książka, która zostanie wydana z okazji jubileuszu. Nie samym jednak pięknem człowiek żyje, będzie więc zatem coś dla ciała, czyli niebo w gębie- wspaniale, unikatowe smakołyki benedyktyńskie: kilka rodzajów chleba wypiekanego znanym tylko mniszkom sposobem, cudowne konfitury, czy pierniki. Jubileusz będzie też okazją do promowania opactwa nie tylko, jako zabytku, ale także jako miejsca szczególnego dla ducha, w którym można w skupieniu odpocząć od zabieganego świata i „naładować akumulatory” ducha.

Więcej informacji o tym miejscu i jubileuszu można znaleźć na stronie internetowej: www.opactwo.pl

Monika Kamińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments