ROLKI – dobry sposób na rekreację i walkę z zbędnymi kilogramami

Fot. Archiwum

Kupując rolki wybierajmy te od renomowanych producentów a unikajmy produktów typu “made in china”.

Popularność rolek rośnie w błyskawicznym tempie. Jeszcze parę lat temu używały ich głównie dzieci, dziś na rolkach równie często jeżdżą osoby dorosłe. Trudno się temu dziwić, bo jazda na nich pozwala się zrelaksować, aktywnie wypocząć i przy okazji stracić sporo kalorii.

Rodzaje rolek
Jak przy każdym sprzęcie sportowym także w świecie rolek spotkamy kilka podstawowych typów. Każdy z nich jest dopasowany do różnych stylów jazdy. Fachowcy wyróżniają takie style jak: jazda rekreacyjna, fitness, ”speed skating”, “freestyle”, “aggressive inline” oraz “nordic skating”.

Rolki do rekreacji – przeznaczone są głównie do swobodnych przejażdżek po parku czy ścieżce rowerowej. Mają lekką konstrukcję opartą na tzw. “softboocie” czyli połączeniu materiału i plastiku. Ich koła mają wielkość 84 mm. To najlepszy model dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki na rolkach.

Rolki do fitnessu – przeznaczone są dla osób aktywnych, które dobrze opanowały już jazdę na rolkach. Charakteryzują się kołami o wielkości 90 mm i posiadają solidniejszą konstrukcję niż rolki rekreacyjne.

Rolki do speed skating’u – stworzone do jazdy z nastawieniem na osiąganie jak najlepszych rezultatów czasowych to rolki o zwiększonych kołach (od 90 do 110 mm), dłuższych płozach oraz bardzo niskim bucie.

Rolki do freestyle – przeznaczone do stylu dowolnego, pozwalającego na wykonywanie wszelkich ewolucji jakie przyjdą nam do głowy, powinny posiadać mocną konstrukcję, dobrze wspierającą staw skokowy. Ich koła mają od 72 mm do 80 mm. Ten typ umieszczony jest na krótkiej szynie, co umożliwia łatwiejsze manewrowania.

Rolki do aggressive inline – można na nich wykonywać szereg akrobacji i gwałtownych zwrotów. Mają bardzo solidną konstrukcję i małe kółka (od 54 mm do 60 mm). Dostosowane są do tzw. grindowania czyli zjeżdżania po krawędziach murków lub po poręczach.

Rolki do nordic skating’u – idealne do jazdy po nierównym terenie. Posiadają cztery pompowane koła o średnicy 150 mm.

Dobry materiał wykonania to podstawa
Zanim znajdziesz odpowiednią parę rolek dla siebie koniecznie zorientuj się z jakiego materiału wykonane są poszczególne elementy. Dobierz odpowiedni rozmiar i upewnij się, że stopa właściwie dopasowuje się do budowy wewnętrznej buta. Jeden z najważniejszych elementów rolki to szyna. Może być wykonana z aluminium, ze stopów magnezu i tworzyw sztucznych zwanych kompozytami. Najsłabsze są szyny kompozytowe i stosuje się je najczęściej w rolkach dziecięcych oraz rekreacyjnych. Zaleca się je raczej dla osób lżejszych. Szyny ze stopów magnezu charakteryzują się niską masą oraz właściwością tłumienia drgań i są wytrzymałe. Jednak jak dotąd za najlepsze rozwiązanie uważa się szyny aluminiowe. Głównie dzięki ich wytrzymałości oraz odporności na odkształcenia, tłumienie drgań i wagę.

Kupując rolki zwróćmy uwagę czy posiada ona uniwersalne mocowanie szyn, co daje możliwość ich wymiany jeśli zajdzie taka potrzeba. Najczęściej spotykanymi mocowaniami szyn są te o rozstawie od 165 mm do 195 mm. Kolejne istotne elementy w rolkach to kółka i łożyska. Zdecydowana większość producentów rolek wyposaża je w koła wykonane z różnych mieszanek materiału zwanego poliuretanem. Wyższej jakości rolka będzie posiadać lepszą mieszankę poliuretanową. Kupując rolki u renomowanych producentów nie powinniśmy się martwić o jakość ich kółek. Sprawa ma się tak samo jeśli chodzi o łożysko. Dobre jakościowo rolki będą posiadać łożysko, które jest dopasowane parametrami i jakością do całości.

Jak dobrać rozmiar
Jeśli kupujemy swoje pierwsze rolki wystrzegajmy się mitów. Jeden z nich mówi, że należy kupować rolki o rozmiar większe . Nic bardziej błędnego, ponieważ w luźnym bucie stopa może być narażona na otarcia a do tego panowanie nad rolką jest trudniejsze. Za to łatwiej w takiej rolce o kontuzję. Rozmiar rolki dobieramy tak aby był jak najbardziej zbliżony do rozmiaru naszej stopy. Elastyczne piankowe wnętrze rolki tak jak przy butach narciarskich z czasem dopasowuje się do kształtu naszej stopy. Idealnie dobrana rolka powinna stykać się z piętą i palcami stopy w taki sposób aby palce nie były podkurczone. Zanim dokonamy wyboru spróbujemy kilku rodzajów rolek. Kupując rolki przez Internet zmierzmy stopę i porównajmy wynik z tabelami rozmiarów, które większość sklepów umieszcza na swoich stronach.

Katarzyna Lewandowska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments