Rondo Dmowskiego nie doczeka się prawoskrętów

Władze miasta wycofały się z pomysłu budowy prawoskrętów na rondzie Dmowskiego. Fot. Wit Hadło
Władze miasta wycofały się z pomysłu budowy prawoskrętów na rondzie Dmowskiego. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Planują i obiecują, a zaraz się wycofują. Urzędnicy wolą estakadę zamiast prawoskrętów.

Urzędnicy miejscy od kilku lat nie mogą się zdecydować, czy wyznaczyć dodatkowe prawoskręty na rondzie Dwmoskiego w Rzeszowie (skrzyżowanie al. Cieplińskiego z al. Piłsudskiego). Co chwile podają do wiadomości publicznej sprzeczne informacje. Najnowsza brzmi: prawoskrętów nie będzie. Dlaczego?

Jeszcze we wrześniu Super Nowości pisały o tym, że jedno z najbardziej obciążonych skrzyżowań w mieście – rondo Dmowskiego – doczeka się dodatkowych pasów, co bardzo ucieszyło kierowców.

– W planach jest budowa prawoskrętów: jednego przy zjeździe z wiaduktu Śląskiego w stronę alei Cieplińskiego, drugiego przy skręcie z alei Piłsudskiego w stronę wiaduktu Tarnobrzeskiego – mówił wówczas Piotr Magdoń, szef Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie. Trzeci prawoskręt miał powstać przy nowej galerii handlowej (dla jadących z ul. Marszałkowskiej w kierunku ul. Krakowskiej), ale z powodu zbyt bliskiej zabudowy okazało się to jednak niemożliwe.

Ostatnio miasto wycofało się z pomysłu wyznaczania jakichkolwiek prawoskrętów. Powód? Urzędnicy stwierdzili, że nie ma sensu wydawać pieniądze na nie, skoro w dalszej perspektywie jawi się budowa estakady lub ronda (albo jednego i drugiego). Ponadto przeciw inwestycji, a właściwie kosmetycznej korekcie, opowiadają się duże koszty (nawet 500 tys. zł za jeden pas).

Estakada lepsza
Urzędnicy wolą pieniądze wydać na gruntowną przebudowę ronda Dmowskiego. Przypomnijmy, że powstały już cztery propozycje.

– Zgodnie z pierwszą powstałoby dwupoziomowe skrzyżowanie: al. Cieplińskiego miałaby przebiegać nad al. Piłsudskiego. Ta ostatnia i rondo Dmowskiego zostałoby na obecnym poziomie.

– Drugi wariant także zakłada dwupoziomowe skrzyżowanie, z tą jednak różnicą, że to al. Piłsudskiego szłaby górą, a rondo i al. Cieplińskiego zostałyby bez zmian.

– Zgodnie z trzecim wariantem (skrzyżowanie dwupoziomowe), al. Piłsudskiego zostałaby puszczona pod rondem Dmowskiego. Położenie al. Cieplińskiego i ronda Dmowskiego nie zmieniłoby się.

– Ostatni, czwarty wariant, to wybudowanie trzypoziomowego skrzyżowania. Al. Cieplińskiego przechodziłaby nad rondem Dmowskiego, a al. Piłsudskiego pod nim (tunelem). Ten wariant jest rozbudową wariantu pierwszego i trzeciego.

Według wstępnych szacunków, inwestycja ta miałaby pochłonąć 120 – 150 mln zł. Zdaniem zwolenników, rozwiązałaby komunikacyjny problem mieście. Przeciwnicy twierdzą jednak, że zdobycie tak gigantycznej sumy na jej realizacje będzie graniczyło z cudem i że lepszym rozwiązaniem byłoby wyznaczenie dodatkowych prawoskrętów do czasu znalezienia pieniędzy na estakadę.

Ewelina Nawrot

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
krasnal
krasnal
7 lat temu

Według przepisów nie jest to rondo tylko węzeł drogowy ewentualnie skrzyżowanie z wyspą centralną

bramkarz
bramkarz
7 lat temu
Reply to  krasnal

Jak go zwał tak go zwał Czy rondo czy węzeł to nie ma znaczenia- ważne jest to że jest z powodu tej co najmniej watpliwej potrzeby dla miasta galerii nie wydolne

bramkarz
bramkarz
7 lat temu

To skandal że przy galeri Jaśnie Pana Podkulskiego nie bedzie prawoskrętu To wrecz nibywałe że na etapie projektowania a nawet budowania nikt nie zadziałał skutecznie aby uniemożliwić owemu Gościowi tak bliskie wybudowanie obiektu Włodarze miasta dokładnie o tym wiedzieli ale chyba bardziej byli zajęci tą okrągłą kładką Psu ona na buty jak z wiaduktu czopuje się cały przejazd Wogle cała ta sprawa śmierdzi To newralgiczny węzeł i takie zaniechanie A swoją drogą to stary Hotel powinien stać i mozna było w nim Urząd Marszałkowski urzadzić a nie zabierać budowlance stary internat – teraz się okazuje że nie ma jak kształcić… Czytaj więcej »

Mieszkaniec
Mieszkaniec
7 lat temu

I wymalowali lewoskręt który skutecznie blokuje jazdę w kierunku ul. Marszałkowskiej.
Kto to wymyślił ???????
Kto sie pod tym podpisał ????
To bubel jakich nie mało w naszym mieście.

mieszkaniec
mieszkaniec
7 lat temu

haaaaaaaaaa dopiero teraz zobaczyli ze galeria stoi na ulicy?????? Dobre sobie mieszkancy alarmowali od rozpoczecia budowy ba nawet od ukazania sie projektow, gratulacje „madrym” ludziom z Ratusza