Rośnie liczba wypadków z udziałem dzieci

PODKARPACIE. Na Podkarpaciu policjanci odnotowali 247 wypadków z udziałem dzieci do 14 roku życia. Przykładowo na Śląsku takich wypadków było ponad dwa razy tyle

Policjanci z Komendy Głównej Policji opracowali dokładne statystyki dotyczące wypadków z udziałem dzieci. Ze statystyk wychodzi na to, że dzieci największej liczbie wypadków ulegają w okresie wakacyjnym, a najbardziej bezpieczne w 2010 roku były w lutym. Co ciekawe ustalono nawet w jakich dniach tygodniach, a nawet godzinach dzieci ulegały najczęściej wypadkom drogowym.

W ciągu kilku miesięcy w naszym regionie m.in. został potrącony w Stalowej Woli 7-letni chłopak, który wjechał rowerkiem pod samochód. W Ropczycach także na rowerze została potrącona 11-latka. W Jarosławiu pijany kierowca wjechał na chodnik i potrącił kilka osób w tym 18-miesięczne dziecko w wózku. Dziecko trafiło w poważnym stanie do szpitala. Natomiast w ubiegły piątek w Łętowni dziewczynka wyszła zza autobusu wprost pod koła samochodu prowadzonego przez kursantkę nauki jazdy.

W niedzielę ginie najwięcej dzieci

Najniebezpieczniejsze dni dla najmłodszych według policyjnych statystyk, to piątek, sobota i niedziela. Dla porównania w piątek rannych zostało 769 dzieci w całej Polsce, a we wtorek 584. Najwięcej dzieci czyli 21 zginęło w niedzielę, a najmniej w czwartek – 12.

Ze statystyk można dowiedzieć się również, że najmniejsze ryzyko wypadku z udziałem dzieci występuje w godzinach rannych oraz późno wieczorem. Szczyt wypadków z udziałem osób w wieku do 14 roku życia funkcjonariusze notują między godziną 16.00, a 16.59. Jednak już od 7.00 rano można zauważyć znaczny wzrost wypadków w przedziale 7-14 lat. O 8.00 rano osiąga apogeum po czym ponownie spada i od 11.00 znowu rośnie.

Najważniejsza edukacja

W Polsce praktycznie w co trzecim zdarzeniu z udziałem najmłodszych, a na Podkarpaciu w co piątym, dzieci były sprawcami wypadków, dlatego tak ważna jest edukacja. – Dzieci muszą dowiedzieć się, że droga, to nie plac zabaw – wyjaśnia podkomisarz Paweł Międlar, oficer prasowy podkarpackich policjantów. – Policjanci edukują w szkołach i przedszkolach m.in. dzieci odwiedza Spongebob Kanciastoporty bohater popularnych kreskówek, który dba, by dzieciaki nauczyły się bezpiecznie i rozważnie korzystać z dróg – dodaje.

Wypadki i kolizje z udziałem dzieci do 14 roku życia na Podkarpaciu w 2010 roku:
247 – tyle było wypadków
12- dzieci zginęło
443- zostało rannych
125 – kolizji z udziałem dzieci

Grzegorz Anton

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments