Rostowski: – Nie będzie skoku na emerytury

Wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski zapewnił, że nie będzie ze strony rządu skoku na kasę z OFE. Fot. PAP

WARSZAWA. Finanse publiczne w złym stanie. Co z OFE?

– Ze środków, które przez 15 lat na kontach w OFE były gromadzone, będzie wypłacana emerytura dożywotnia – zapewnił w środę (03.04) wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski.

Zaznaczył, że nie wyobraża sobie, aby było inaczej, a propozycję towarzystw emerytalnych, by obowiązywały wypłaty programowe np. przez 10 lat, określił jako „poplątanie z pomieszaniem”. Zapewnił też, że nie będzie ze strony rządu skoku na kasę z OFE.

Rostowski powtórzył, że nie ma planów likwidacji OFE. Natomiast rząd, zgodnie z przepisami o systemie emerytalnym, musi w tym roku zrobić przegląd systemu i podjąć decyzje, w jaki sposób ze środków, które były gromadzone w OFE przez 15 lat, mają być wypłacane emerytury.

Wyjaśnił, że jeśli chodzi o wypłaty, to w maju, a najpóźniej w czerwcu, będą w tej sprawie przedstawione propozycje rządu. Zapewnił jednak, że już dziś jedna rzecz jest pewna.

OFE szkodzą
Tymczasem Bogusław Grabowski, członek Rady Gospodarczej przy premierze, powiedział, że system OFE podkopuje równowagę finansów publicznych, a przyszłym emerytom nie daje zupełnie nic. -Ten system szkodzi. Trzeba go ograniczyć i przebudować tak, by szkodził jak najmniej i to właśnie zaczynamy robić – powiedział doradca.

Według Grabowskiego, OFE szkodzą polskiej gospodarce, finansom publicznym, emerytom i systemowi emerytalnemu. – Już ten swój czynnik rozwijania rynku kapitałowego wypełniły, więc teraz szkodzą – stwierdził.

Wirtualne pieniądze
W jego opinii, pieniądze, które trafiają do OFE, nie są realne. – To są zobowiązania z tytułu posiadanych aktywów finansowych akcji, obligacji. Mniej warte niż zobowiązania państwa, że jak będę na emeryturze, to ci, co pracują w tym państwie, będą na mnie płacili emerytury – powiedział Grabowski.

– Wszyscy ci, którzy na obligacjach i akcjach stracili, wiedzą, że nie ma bardziej realnej własności jak zobowiązanie państwa, które od Bismarcka nigdy nie zostało naruszone. Chodzi o to, że pokolenie pracujące będzie wypłacało emerytury tym seniorom, którzy już nie pracują – dodał.

TVN24, RMF FM/ps

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
andrzejklaudiuszAmbroży Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
andrzej
Gość
andrzej

A ten cały rostowski to polak?????

klaudiusz
Gość
klaudiusz

To londynski Zyd.Wie jak krecic lody.

Ambroży
Gość
Ambroży

Pragnę przypomnieć za obiektywną prasą iż czarodziej w rządzie Tuska już w tym roku na waloryzacji rent i emerytur orżnął średnio każdego emeryta na całe 90 zł . Globalnie w skali roku 640mln zł.