Rosyjskie zdzierstwo na gazie

Fot. Archiwum

KRAJ. Za rosyjski gaz płacimy dużo drożej niż Europa Zachodnia.

Polacy większość gazu importują z Rosji i płacą za to o 25 procent drożej niż Państwa Europy Zachodniej. Mamy więc absurdalną sytuację Polska płaci drożej chociaż rosyjski gaz ma do nas bliżej niż do Europy zachodniej. Ciężko taka sytuację wytłumaczyć inaczej niż grą polityczną.

Skoro Gazpromowi opłaca się importować gaz do Niemiec taniej niż do nas to znaczy, że cena narzucona Polsce nie ma ekonomicznego uzasadnienia.

Jeszcze na początku lutego przedstawiciele rosyjskiego gazowego potentata przyznali, że średnia cena za jakich gaz sprzedają do Europy Zachodniej wynosi 410 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Warto dodać, że w stosunku do końca 2011 roku cena dla Europy Zachodniej spadła o 30 dolarów. Polacy według nieoficjalnych informacji, bo Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) nie chce się przyznać, płaci za rosyjski gaz 510 dolarów za metr sześcienny, czyli o jedna czwartą więcej niż inne kraje Unii Europejskiej!

Walka o zmianę umowy gazowej

Winne takiemu stanowi rzeczy maja być polskie umowy gazowe. PGNiG starała się renegocjować umowę z Gazpromem. Zakończyło się to jednak fiaskiem i Polacy występują na drogę sądową. 20 lutego został złożony wniosek do międzynarodowego trybunału arbitrażowego w Sztokholmie. -  Przedmiotem pozwu jest zmiana warunków cenowych w kontrakcie długoterminowym na dostawę gazu zawartym dnia 25 września 1996 roku pomiędzy PGNiG SA a Gazpromem  i Gazprom Export – wyjaśnia Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy PGNiG S.A.

Tajne przez poufne

Sprawa ceny jaką Polska płaci za rosyjski gaz od początku budziła emocje. Nie poznaliśmy nigdy oficjalnie tej kwoty, znana jest jedynie z nieoficjalnych przecieków z PGNiG. Nie wiadomo też jakie warunki chce uzyskać PGNiG w postępowaniu arbitrażowym. – Ze względu na specyfikę postępowania arbitrażowego, a przede wszystkim na zasadę jego poufności, PGNiG SA nie może udzielić szczegółowych informacji na temat pozwu.

Artur Getler

do “Rosyjskie zdzierstwo na gazie”

 1. rafi

  Pawlak powinien dostać dożywocie za zdradę państwa.Przecież on ciężkie pieniądze za to wziął!

 2. czytelniczka

  Ludzie ludzie jaj świat światem.Ruski i Niemiec nigdy nie był dla nas bratem.Tylko nasze …wciskają się wszędzie czy ich trza czy nie trza.Tamci mądrzejsi i łupią głupich poloczków.I dobrze robią bo pilnują swojego.Ja to pochwalam.

 3. olek

  A zza co Pawlak i rodzina mają nowe auta i domki,

 4. rzeszowiak

  Pretensje do garbatego ?
  Pawlak podpisal taka umowe to niech teraz placi i odpowiada przed Trybunalem Stanu !

 5. ROMAN

  a kto to negocjował- kto podpisywał kontrakt- kto się zgodził na takie stawki- ja nie – bo bym negocjował- to podpisało UFO co ?

 6. Gratuluję!!!

  Gratuluję wyborcom Tuska i Pawlaka… ;-)
  Może wreszcie włączycie samodzielne myślenie…

 7. bob

  No dobra dobra ale przecież to PAWLAK wynegocjował takącenę .
  to o co chodzi.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.