Rowery także… w zimie?

Jeszcze co najmniej półtora miesiąca będzie funkcjonować w Rzeszowie miejska wypożyczalnia rowerów. Fot. Paweł Dubiel

Miejska wypożyczalnia rowerów działa w Rzeszowie od czerwca. Miłośnicy jednośladów mogą korzystać z 20 rowerów, 20 skuterów elektrycznych i 100 hulajnóg elektrycznych. Mieszkańcy miasta zastanawiają się kiedy pojazdy znikną z ulic? – Wypożyczalnia będzie funkcjonować do końca października, a później będziemy obserwować popyt i ewentualnie wydłużać okres jej użytkowania – zapewnia Paweł Maliszewski, współzałożyciel Blinkee City.

– Do tej pory ze względu na COVID-19 nie wiadomo było, co nas będzie czekać, lecz na szczęście obecna sytuacja umożliwia korzystanie z miejskich rowerów – wyjaśniał jeszcze w czerwcu Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa. I rzeczywiście, od tamtej pory mieszkańcy miasta mogą swobodnie korzystać z 20 rowerów, 20 skuterów elektrycznych i 100 hulajnóg elektrycznych. Pojazdy powróciły do Rzeszowa po kilku miesiącach przerwy. Wszystkie urządzenia są elektryczne, bezemisyjne i bezpieczne. Dziś mamy już połowię września, dlatego rzeszowianie zaczęli zastanawiać się, do kiedy w tym roku będzie można korzystać z miejskiej wypożyczalni? – Wypożyczalnia będzie funkcjonować do końca października, a później będziemy obserwować popyt na rowery i pozostały sprzęt i ewentualnie wydłużać okres jego użytkowania – zapewnia Paweł Maliszewski, współzałożyciel Blinkee City.

Wiele osób zastanawia się także nad temat całorocznej wypożyczalni rowerów. Ta kwestia pojawia się w dyskusji publicznej systematycznie, od blisko dwóch lat, i wielokrotnie był kością niezgody chociażby na sesjach Rady Miasta Rzeszowa. W czerwcu władze Zarządu Transportu Miejskiego zapewniały, że miasto przygotowuje się do wdrożenia koncepcji całorocznej wypożyczalni. – Przetarg będziemy ogłaszać raz na dwa lata. Pracujemy nad tym rozwiązaniem – informowała wówczas Anna Kowalska, dyrektor ZTM Rzeszów. Jak dziś wygląda sytuacja? – Rzeczywiście miał zostać ogłoszony przetarg na minimum 2-letnią obsługę wypożyczalni, lecz wydaje się, że do tej pory nie został on jeszcze przygotowany – wyjaśnia Daniel Kunysz, radny Rzeszowa, a zarazem prezes stowarzyszenia Rowery.Rzeszów.pl. – Opcja 2-letniej wypożyczalni wydaje się być zasadna, szczególnie że obecnie mamy już dojrzały system usługi, w której znajdują się rowery, skutery elektryczne i hulajnogi elektryczne – dodaje. Czy wypożyczalnia powinna funkcjonować także w zimie? – W tym przypadku byłbym ostrożny, szczególnie że jazda np. hulajnogom po śniegu mogłaby być kłopotliwa. Poza tym zimą spada popyt na korzystanie z urządzeń. Jedynie nad czym można byłoby się zastanowić w tym okresie to nad wypożyczaniem samych rowerów – mówi Kunysz. Do sprawy wrócimy.

Kamil Lech

4
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
ROMANwertihijena Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
hijena
Gość
hijena

szkoda ,że w zimie nie będą ogrzewane wszystkie przystanki MPK,tylko propagandowo trzy,stojące na trasie oprowadzanych gości Ratusza

werti
Gość
werti

Jak zaczną robić więcej to pierwszy będziesz kwiczał że niepotrzebnie to robią albo że szastają kasą.

ROMAN
Gość
ROMAN

No a po co mają wszystkie ogrzewać no Pani Kowalska za chwile bedzie miała kolejne chyba 60 szt nowiutkich 12 metrowych autobusów z Sanoka no to chyba ich ten „Takt” się zagęści będą śmigały częściej to i stanie te 10 minut to pikuś jak idzie ocieplenie i nie bedzie zimy ani zlodowacenia no to po co grzać?

ROMAN
Gość
ROMAN

Nie ,nie wszystkie nie bo zaraz zamienią się w okresie jesienno- zimowym w przechowalnie Elementu no chyba że kierownictwo tego no MPK bedzie serwować zupe reanimacyjną czy inne gorące napoje np.grzaniec co ?
no to wtedy tak należy dobudować mini zaplecze gastronomiczne + ten no TOY-TOY – O !
I mamy taki kompletny zestaw i jest ok.i oprowadzacze + Goście zobaczą to innowacyjne ” ditko” w mieście innowacji – no .