„Róża” największą wygraną Orłów 2012

Pochodzący z Podkarpacia, reżyser filmu "Róża" Wojciech Smarzowski zgarnął większość nagród. (na zd. odbiera nagrodę w kategorii „najlepszy” film z rąk Jerzego Skolimowskiego). Fot. MWMedia

Film „Róża” zdobył Polską Nagrodę Filmową Orła 2012 w kategorii najlepszy film. Orła odebrała też Agata Kulesza za główną rolę w „Róży”, Michał Szczerbic za scenariusz do tego filmu i Wojciech Smarzowski za reżyserię.

„Róża” pokonała „W ciemności” Agnieszki Holland i „Salę samobójców” Jana Komasy.
W kategorii najlepszy polski reżyser tryumfował Wojciech Smarzowski, doceniony przez akademię za realizację „Róży”. Nagrody dla najlepszych aktorów pierwszoplanowych przyznano: Agacie Kuleszy za rolę w „Róży” oraz Robertowi Więckiewiczowi za rolę w filmie „W ciemności”.

Robert Więckiewicz w kategorii najlepsza główna rola męska pokonał: Marcina Dorocińskiego, nominowanego za rolę w „Róży”, oraz Jakuba Gierszała, którego Polska Akademia Filmowa nominowała do nagrody za rolę w filmie „Sala samobójców”.
W kategorii aktor drugoplanowy Orła 2012 zdobył Jacek Braciak za rolę w filmie „Róża”. W kategorii drugoplanowa aktorka statuetkę otrzymała Kinga Preis, doceniona przez akademię za rolę w filmie „W ciemności”.

Nagrodę w kategorii najlepsze zdjęcia otrzymała operatorka Jolanta Dylewska, autorka zdjęć do filmu „W ciemności”.

Autorem najlepszej muzyki okazał się Michał Lorenc, który skomponował muzykę do filmu „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”.

W kategorii odkrycie roku, w której o nagrodę walczyło 3 reżyserów, Orła zdobył Jan Komasa, doceniony za film „Sala samobójców”. Komasa pokonał w tej kategorii: Adriana Panka – nominowanego do statuetki za film „Daas”, oraz Leszka Dawida – nominowanego za film „Ki”.

Polskie Nagrody Filmowe Orły są przyznawane corocznie od 1999 roku. Tegoroczna gala wręczenia Orłów była 14. w historii tych nagród. Prezydentem Polskiej Akademii Filmowej, w skład której wchodzi ponad 500 osób, od 2008 r. jest Agnieszka Holland.

PAP Life, anja

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.