Rozbito grupę złodziei luksusowych aut

Zabezpieczono 14 luksusowych samochodów osobowych takich marek jak Lexus, Jaguar, Mercedes czy BMW o wartości około 1,4 mln. Fot. serwis BiOSG

PRZEMYŚL, KRAJ, UKRAINA. „Jaguar” pokonał cwaniaków.

Jak tu się nie narobić, a dobrze zarobić? Oto pytanie które zadaje sobie wielu, zwłaszcza niespecjalnie chętnych do pracy ludzi. Do takich należą członkowie grupy przestępczej, którą rozpracowały i rozbiły wspólnie: Bieszczadzki Oddział SG, Centralne Biuro Śledcze oraz ukraińska policja. Na razie zatrzymano 14 osób w tym 5 Ukraińców. Powód? Kradzione w krajach UE i na Ukrainie luksusowe samochody.

Grupa, w której działali mieszkańcy Przemyśla, Katowic, Warszawy, Krakowa i Gorzowa Wielkopolskiego oraz piątka Ukraińców działała w metodyczny sposób. Trefne samochody były sprowadzane z Ukrainy do Polski, jako zabezpieczenie bankowe dla zaciągniętych na ich zakup kredytów. Nie było ich jeszcze wówczas w bazach pojazdów skradzionych.  Tu były rejestrowane „na słupa”. Podstawione osoby rejestrowały je w wydziałach komunikacji na podstawie fałszywych dokumentów niemieckich, czeskich oraz hiszpańskich. “Słup” dostawał za tę przysługę 500 złotych, tymczasem samochody warte były grube tysiące. Po zalegalizowaniu w polskim urzędzie można było już nimi obracać. Jak ustalono w ten sposób zarejestrowano w Polsce kilkadziesiąt luksusowych aut skradzionych na Ukrainie. Poza tym w drugą stronę, czyli na Ukrainę szmuglowano “wypasione bryki” skradzione w krajach UE.

„Jaguar” w akcji

Tymczasem interes, który kwitł tak dobrze i jak się wydawało członkom grupy, bezpiecznie, od dawna był na oku polskiej SG, CBŚ i ukraińskiej policji. Proceder obserwowano i rozpracowywano wiele miesięcy, Aż w końcu kilka dni temu nastąpił finał. Cała akcja nosiła kryptonim „Jaguar” : policjanci CBŚ i strażnicy graniczni z BiOSG zatrzymali 14 osób (od 22 do 64 lat) z Przemyśla, Warszawy, Krakowa, Gorzowa Wielkopolskiego, Katowic oraz Ukrainy  i przeszukali 42 podejrzane miejsca w tym 3 komisy samochodowe. Siedmiu zatrzymanych usłyszało już w Prokuraturze Okręgowej w Przemyślu zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Pozostałym osobom postawiono zarzuty paserstwa.

Monika Kamińska

do “Rozbito grupę złodziei luksusowych aut”

  1. ROMAN

    a co z innymi grupami którym się nie chce pracować – czy też ich będą łapać czy łapią tych od 1,4 – do 3 milionów -

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.