Rozbudowa cmentarza komunalnego ruszy może w tym roku

Rozbudowa cmentarza komunalnego przy ul. Wyszyńskiego to priorytet – mówią zgodnie mieszkańcy. Fot. Wioletta Zuzak

KROSNO. Miasto przygotowuje się do ogłoszenia przetargu.

Za nami dzień Wszystkich Świętych. Wielu krośnian odwiedziło groby swoich bliskich. – W Dzień Zaduszny udałam się na cmentarz komunalny, aby zapalić znicze i pomodlić się. Dopiero wtedy zorientowałam się, jak strasznie kurczy się ta nekropolia. Pozostało już niewiele miejsca na pochówki – mówiła nam zmartwiona pani Anna z Krosna, Czytelniczka Super Nowości.

Sprawa dotycząca rozbudowy nekropolii ciągnie się od kilku lat. – Tyle że przynajmniej na razie nie widać, aby władze miasta podjęły jakiekolwiek działania w celu rozwiązania tego problemu – zwróciła uwagę nasza Czytelniczka. – Oby kiedyś nie doszło do takiej sytuacji, że nie będzie gdzie grzebać zmarłych – dodała.

Grobowce i kolumbarium
– Planuje się przygotowanie w sumie 6 236 miejsc na pochówki – mówi Joanna Sowa, rzeczniczka magistratu. – W części przyległej do istniejącego terenu cmentarza od strony południowej i wschodniej (kwatery 1-13) planuje się grobowce i groby ziemne. Natomiast w terenie położonym w trójkącie pomiędzy pomnikiem Jana Pawła II a ul. Podkarpacką (kwatery 14-16), ze względu na wysoki poziom wód gruntowych, powstanie naziemne kolumbarium dla urn ze spopielonymi prochami zmarłych. W kwaterach 14 i 16 planuje się indywidualne nagrobki naziemne.

Zostanie zbudowany parking w sumie z 44 miejscami postojowymi.

Wokół pomnika Jana Pawła II i Krzyża Papieskiego będą wykonane między innymi chodniki. W grę wchodzą także obiekty małej architektury.

Co z Placem Papieskim?
Plac przed pomnikiem i dojście główne do pomnika od strony ul. Podkarpackiej zostaną wyłożone kolorową kostką betonową. Pozostała część placu otrzyma nawierzchnię z płyt kamiennych granitowych. Plac wokół pomnika będzie oświetlony.

– Realizacja przedsięwzięcia jest uzależniona od uzyskania pozwolenia na budowę – zaznacza Joanna Sowa. – Mamy nadzieje, że jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg i wyłoniony wykonawca inwestycji – dodaje.

Wioletta Zuzak

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o