Rozdzwoniona kolekcja

Zbiory dzwonków można oglądać w Baranowie do końca marca 2013 r. Fot. Bogdan Myśliwiec

BARANÓW SANDOMIERSKI. Ponad 350 dzwonków z różnych stron świata w jednym miejscu.

Zbiór ponad 350 dzwonków i dzwoneczków z kolekcji państwa Anny i Jarosława Molów oraz Elżbiety Widuch można od niedawna podziwiać w Muzeum Zamku w Baranowie Sandomierskim. Druga z kolekcji to zbiór przywieziony ze Stanów Zjednoczonych i jeszcze nigdy nie był prezentowany publicznie.

– Dźwięk dzwonka zna każdy z nas. Słyszymy go nastawiając budzik, spacerując nieopodal kościołów, w szkole… Dzwonki, które można od niedawna oglądać w przyziemiu baranowskiego zamku nie do końca przypominają przedmioty codziennego użytku – przyznaje Adam Zwolak, dyrektor Muzeum w Baranowie Sandomierskim. – Zbiory, które prezentujemy, zadziwiają różnorodnością, wzornictwem, kunsztem wykonania. Każdy z nich dzwoni, ale każdy też cieszy oko.

Faktycznie, prezentowane na wystawie dzwonki to małe arcydzieła wykonane z różnych materiałów. Kolekcjonerzy włączyli je do swoich zbiorów, gdyż zainspirowali się ich wyglądem i dźwiękiem. Są to dzwonki amatorskie, okolicznościowe, sakralne, procesyjne, wielkomiejskie, niektóre mają nawet swoje imiona – Dama, Babuleńka, Plotkara, Aniołek o Chudych Nóżkach, czy Brzydula.

Największą ciekawostką i to w dosłownym słowa znaczeniu jest dzwon o słusznej wadze – blisko 250 kg, który wykonany został w słynnej gdańskiej ludwisarni Michała Wittwercka w roku 1721, a pozyskany na wystawę z parafii w Trześni, gdzie został uszkodzony podczas powodzi w 2010 r.

Poza eksponatem z Trześni, zbiory pochodzą od okresu międzywojennego do współczesności. Pierwszą kolekcję stworzyli Anna i Jarosław Molowie. Drugą przywiozła do Polski Elżbieta Widuch, która przez kilkadziesiąt lat mieszkała w Stanach Zjednoczonych.

Małgorzata Rokoszewska

Dzwonki, które można zobaczyć na wystawie to przykład tego, że przedmiot użytkowy można wykonać z taką starannością i pomysłem, że będzie on budził podziw.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o