Rozlicz PIT przez Internet

Przed nami kolejny rok, w którym do końca kwietnia musimy złożyć deklaracje podatkowe za rok 2009. Aby zaoszczędzić czas, uniknąć kolejek  i zbędnych formalności, Urząd Skarbowy przygotował program, który pozwoli  podatnikom w prosty i łatwy sposób złożyć deklarację  przez internet.

Elektroniczny PIT możemy pobrać ze strony internetowej www.e-deklaracje.gov.pl , wybierając zakładkę „formularze”. Jego zaletą jest to, że   komputer wykona za nas wszelkie niezbędne obliczenia. Wystarczy tylko, że w odpowiednie miejsca wpiszemy poprawne kwoty, które potrzebne są do rozliczenia. Za pomocą elektronicznego dostępu możemy złożyć takie formularze jak: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 oraz wniosek PIT-16 PIT-16A, PIT-19A.

Aby po wypełnieniu formularza nasze dane nie dostały się w niepowołane ręce, Ministerstwo Finansów wprowadziło podpis elektroniczny niecertyfikowany, który zaopatrzony jest w informacje o podatniku tj. nazwisko, imię, data urodzenia, numer NIP i PESEL oraz o kwocie przychodu, który podatnik osiągnął za rok 2009. Dzięki tym informacjom w systemie potwierdzana jest tożsamość osoby, która składa deklarację. Wszystkie informacje wraz z dokładnym opisem sposobu wypełniania formularzy elektronicznych  znajdują się na stronie internatowej. www.e-deklaracje.gov.pl

Jeżeli podatnik wypełniając deklarację pomyli się przy wpisywaniu NIP-u, system natychmiast to zweryfikuje. Natomiast, gdy w zeznaniu pojawią się inne błędy, wówczas podatnik zostanie pisemnie wezwany przez Urząd, aby je poprawić.
Po wypełnieniu i wysłaniu poprawnie złożonego zeznania podatkowego,  Urząd ma 3 miesiące za zwrócenie nam podatku. Często zdarza się jednak, że pieniądze otrzymujemy dużo szybciej.

Rozlicz się ze współmałżonkiem

Gdy małżonkowie rozliczają się wspólnie, zenanie podpisywane jest przez tę osobę, która pierwsza widnieje w zeznaniu. Dzięki temu, pod rygorem odpowiedzialności karnej, składa oświadczenie o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów.

Otrzymasz potwierdzenie

Przy wysłaniu poprawnie wypełnionego zeznania (weryfikacja nastąpi po uprzednim kliknięciu przycisku „Sprawdź poprawność” na formularzu), podatnik otrzyma numer referencyjny, który jest automatycznie generowany przez system. Będzie on potrzebny do pobrania Urzędowego Poświadczenia Odbioru, które będzie stanowiło dowód i potwierdzenie terminu złożenia zeznania podatkowego.
Możemy także zapisać kopię w trakcie składania zeznania, korzystając z opcji Adobe Readera. Aby to zrobić, należy uruchomić pasek leadera, wcisnąć klawisz F8 na otwartym oknie formularza, a następnie wybrać ikonę dyskietki i zapisać plik w dowolnym miejscu.
Dzięki tej opcji na swoim komputerze będziemy mieć kopię formularza, który wysłaliśmy do urzędu skarbowego.

Skorzystaj z ulg.
Wypełniając formularz, od dochodu możemy odliczyć: darowiznę, wydatki  na cele rehabilitacyjne wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet.
Dodatkowo przy rozliczeniu od podatku, podobnie jak w zeszłym roku, obowiązuje ulga na dzieci.

Zwrot na konto lub przekazem

Jeżeli przy ostatnim rozliczeniu podawaliśmy nasze konto bankowe, nie musimy go drugi raz podawać. Pieniądze zostaną wysłane na numer konta, który widnieje w systemie urzędu. W przypadku, gdy nasze dotychczasowe konto jest nieważne, wówczas musimy podać nowe. Jeżeli tego nie zrobimy, urząd Skarbowy skontaktuje się z nami, abyśmy podali poprawne konto.
Zapytaliśmy Joannę Maksymowicz-Panek z Izby Skarbowej w Rzeszowie w jakim celu został stworzony elektroniczny system składania deklaracji podatkowych?

– System elektronicznego składania deklaracji podatkowych został stworzony w celu usprawnienia rozliczania się podatnika z urzędem. System e-Deklaracje umożliwia składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną podatnikom i płatnikom, którzy spełnią warunki określone w przepisach. Mają z niego  korzyści zarówno podatnicy, a także pracownicy administracji skarbowej. Podatnikom ułatwia i skraca czas załatwiania spraw podatkowych. Dzięki systemowi każda osoba może złożyć zeznanie nie wychodząc z domu oraz w godzinach dla niej dogodnych. Jedynie musi pamiętać o terminie, do kiedy należy złożyć zeznanie.

Kinga Reguła

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments