Rozliczanie PIT-ów trwa

Mieszkańcy regionu złożyli ponad 800 tys. zeznań podatkowych za rok 2010

PODKARPACIE. Do urzędów skarbowych z regionu wpłynęło już ponad 800 tys. zeznań podatkowych za ubiegły rok

Ponad 80 tys. zeznań podatkowych wysłanych pocztą, więcej niż 40 tys. złożonych za pośrednictwem internetu i ponad 680 tys. przyniesionych osobiście. Tak według danych Izby Skarbowej w Rzeszowie z podatku rozliczali się w tym roku mieszkańcy województwa.
Ze względu na to, że 30 kwietnia 2011 r. był dniem wolnym od pracy zeznania podatkowe mogliśmy składać do 2 maja. Ostatnie terminowo złożone zeznanie wpłynęło właśnie wtedy, a pierwsze już 3 stycznia.

Wielu jednak złożyło je później. – Do podkarpackich urzędów skarbowych wpłynęło ponad 2,5 tys. zeznań po terminie i wpływają nadal. Za nieterminowe złożenie zeznania podatkowego nakłada się karę grzywny w formie mandatu karnego. Z tego powodu zostało już ukaranych ponad 200 podatników – informuje Joanna Maksymowicz-Panek, rzecznik Izby Skarbowej w Rzeszowie.
Według danych IS, w zeznaniach za rok 2010, 1 proc. podatku, podobnie jak w latach ubiegłych, najczęściej przekazywano na Fundację Dzieciom “Zdążyć z Pomocą” oraz Fundację Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.

– W tym roku środki z 1 proc. powinny jednak szybciej trafić na konta Organizacji Pożytku Publicznego. Ich przekazanie rozpoczęło się bowiem już w maju i potrwa do końca lipca, a nie jak w roku ubiegłym, kiedy to środki te przekazywano od lipca do sierpnia – dodaje Joanna Maksymowicz – Panek.
– Do dnia 26 maja wprowadzono do systemu ponad 520 tys. zeznań podatkowych z wykazaną nadpłatą podatku na kwotę około 500 mln zł. Natomiast podatnicy dokonali dopłaty podatku w wysokości ok. 200 mln zł – zaznacza rzecznik Panek. – Trudno jak na razie dane z tegorocznego rozliczenia porównać do roku ubiegłego, ponieważ rozliczenie zeznań potrwa do końca lipca 2011 roku – dodaje.

kap

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments