Różnicę w refundacji pokryje chory

- Każda kolejna zmiana na liście refundacyjnej to mały, ale jednak skok cen leków w górę – mówi Lucyna Samborska, prezes Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Rzeszowie. Fot. Artur Getler

KRAJ. Na marcowej zmianie wykazu leków refundowanych NFZ oszczędzi 718 mln zł. Pacjent dołoży ze swojej kieszeni 102 mln zł.

Eksperci firmy monitorującej rynek leków IMS Health wyliczyli, że na nowej liście znalazło się 2587 pozycji, to o 1229 produktów mniej niż w grudniu 2011 roku. Dzięki temu rynek leków refundowanych skurczy się o 616 mln zł. Zmiany cen i limitów dla leków refundowanych spowodowały, że na nowej liście refundacyjnej skorzysta Narodowy Fundusz Zdrowia – jego oszczędności wyniosą 718 mln zł. Jako, że przyroda nie lubi próżni różnicę 102 mln zł z własnej kieszeni dopłaci pacjent.

Według analityków średnia cena leku dla pacjentów wzrasta niedużo, bo o 3,1 proc., ale… – Faktycznie nie ma drastycznych podwyżek w lekach najpopularniejszych, najczęściej kupowanych przez pacjentów. Nie da się jednak ukryć, że każda kolejna zmiana na liście to mały, ale jednak skok cen w górę – mówi Lucyna Samborska, prezes Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Rzeszowie.

Farmaceutka mówi ponadto, że zdarzają się i większe niż kilkuprocentowe podwyżki cen. Na przykład clexane w dawce 40 x10 mg z 6,13 zł podskoczył do 17,26 zł, a w dawce 100 x10 mg z 24 ,03 zł do 51,93 zł. Neorol, stosowany po przeszczepach, w reumatologicznym zapaleniu stawów, czy łuszczycy podrożał w mniejszej dawce o 15 zł, co przy konieczności przyjmowania w okresie wieloletnim duża różnica.

Na czym zaoszczędzi NFZ?

Największe oszczędności NFZ, przy jednoczesnym wzroście poziomu odpłatności pacjentów, przyniesie zmiana cen i limitów w refundacji:

- pasków cukrzycowych (oszczędność NFZ 208 mln zł, wzrost odpłatności pacjentów o 134 mln zł);
- leków przeciwko schizofrenii (oszczędność NFZ 125 mln zł, wzrost odpłatności pacjentów o 19 mln zł);
- leków przeciwko chorobie wrzodowej (oszczędność NFZ 67 mln zł, wzrost odpłatności pacjentów o 64 mln zł);
- leków dla chorych na alzheimera (oszczędność NFZ 60 mln zł, spadek odpłatności pacjentów o 6 mln zł);
- leków przeciwastmatycznych (oszczędność NFZ 59 mln zł, wzrost odpłatności pacjentów o 37 mln zł);
- leków przeciwpadaczkowych (oszczędność NFZ 53 mln zł, wzrost odpłatności pacjentów o 30 mln zł);
- terapii onkologicznych (oszczędność NFZ 41 mln zł, wzrost odpłatności pacjentów o 7 mln zł).

Anna Moraniec

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.