Rozpoczęło się projektowanie przebudowy ul. Warszawskiej

Poszerzenie północnej części ul. Warszawskiej usprawni komunikacje w tej części miasta. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. W maju usłyszeliśmy, że jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to późną jesienią miasto rozpisze konkurs na przeprowadzenie prac remontowo-budowlanych na drodze.

Jeszcze w ubiegłym roku ratusz zapowiedział, że po włączeniu do granic Rzeszowa Miłocina, przebudowana zostanie ul. Warszawska. Chodzi m.in. o poszerzenie do czterech pasów ruchu odcinka od niedawnej granicy miasta do obecnej granicy z Zaczerniem. Do tej pory ogłoszono już dwa przetargi na dokumentacje, lecz oferty wykonawców były za wysokie. Miasto postanowiło dołożyć brakującą kwotę. – Projekt będzie gotowy w listopadzie – mówi ratusz.

Ul. Warszawska w Rzeszowie, a następnie jej przedłużenie w kierunku Drogi Krajowej 9 to główna trasa dojazdowa do lotniska w Jasionce, strefy ekonomicznej oraz autostrady. Codziennie przejeżdżają przez nią dziesiątki tysięcy pojazdów. Niestety obecna droga jest zbyt wąska i liczy zaledwie po jednym pasie ruchu w każdą ze stron. Ratusz chciałby, aby wyglądała ona tak samo jak południowa część ul. Warszawskiej. Dlatego w ubiegłym roku, jeszcze przed włączeniem Miłocina od granic Rzeszowa, podjęto decyzję o przebudowie infrastruktury. Mowa o 850-metrowym odcinku, rozpoczynającym się od niedawnej granicy miasta, a kończącym przy obecnej granicy z Zaczerniem. – Zamierzamy wybudować cztery jezdnie, chodniki, ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe i przystanki – mówił niedawno Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Duża inwestycja

Na początku roku ratusz ogłosił przetarg na dokumentacje. Niestety oferty wykonawców przekraczały wstępne założenie finansowe. – Chcieliśmy wydać na projekt 250 tys. zł, lecz najniższa zaproponowana oferta wyniosła 400 tys. zł, dlatego konkurs unieważniliśmy – tłumaczył w marcu Chłodnicki. Następnie ogłoszono kolejny przetarg licząc, że tym razem oferenci będą oczekiwać niższych kwot. Tak się jednak nie stało. Wpłynęły dwie oferty, pierwsza wynosiła 396 tys. zł, a druga 428 tys. zł. – Postanowiliśmy więc dołożyć brakującą kwotę na poziomie ok 150 tys. zł i w czerwcu podpisaliśmy z wykonawcą umowę – informuje Agnieszka Siwak-Krzywonos z Biura Prasowego UM Rzeszowa. To dobra wiadomość dla kierowców.

– Oprócz poszerzenia ul. Warszawskiej, zakres prac dotyczy rozbudowy skrzyżowania z ul. Myśliwską i Łowiecką, budowy chodnika po stronie torów od ul. Miłocińskiej do Myśliwskiej i budowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu z ul. Łowiecką – wyjaśnia Siwak-Krzywonos. Koniec prac projektowych zaplanowano na listopad. Miasto chciałoby także pod koniec roku ogłosić konkurs na przeprowadzenie robót remontowo-budowlanych na drodze. Te z kolei mogłyby zakończyć się już w 2021 r. O postępach będziemy informować.

Kamil Lech

12
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
MarcinROMANnowy rzeszowianinha hanauczyciel angielskiego Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marcin
Gość
Marcin

Szanowna Redakcjo,
w języku polskim wyrazy bardzo często kończą się na „ę” w bierniku. Przeczytałem dzisiaj kilka artykułów, przynajmniej w dwóch natknąłem się na „pętle” (zamiast „pętlę”) oraz na dokumentacje (zamiast „dokumentację”). Chyba, że chodzi o kilka pętli i kilka dokumentacji? Elementarna korekta wydawnicza, to chyba nadal obowiązujący standard?

Marcin
Gość
Marcin

Chciałem dodać, że zauważone „usterki językowe” dotyczą artykułów podpisanych „Kamil Lech”.

nowy rzeszowianin
Gość
nowy rzeszowianin

Ciekawe czy są brane pod uwagę ekrany dźwiękochłonne. Hałas od ulicy w obecnym czasie jest okropny, a jak będzie gdy dołożą jeszcze 2 pasy ruchu. Czy Pan Prezydent zadba o nowych mieszkańców Rzeszowa mieszkających przy ulicy?

ha ha
Gość
ha ha

Skończy się pewnie znowu tylko na planach. Nasi w planowaniach mistrzami. Tylko z tych planów nic nie wychodzi.

nauczyciel angielskiego
Gość
nauczyciel angielskiego

Pewnie znowu pis zablokuje jak Kultys dzieciom aquapark a Leniart obwodnicę południową. Dlaczego rzeszowski pis tak nienawidzi Rzeszowa że jest przeciwko rozwojowi?

zenon
Gość
zenon

„O postępach będziemy informować.” Cóż za piękna dziennikarska deklaracja. Szkoda, że takiej samej deklaracji nie możemy oczekiwać w takich tematach jak: sprawa Ryszarda Podkulskiego, unikającego odbycia zasądzonej prawomocnym wyrokiem kary pozbawienia wolności, sprawa Jana Burego do spółki z prezesem NIK, Kwiatkowskim, sprawa Pawła Kopacza, mordercy ze Szczucina, wraz z kilkoma byłymi i kilkoma wciąż dzielnie pełniącymi służbę policjantami, którzy to policjanci utrudniali wcześniejsze śledztwa…

ROMAN
Gość
ROMAN

Właśnie – dawniej to wyrok i kara była wykonywana natychmiast : to kamieniołom, to galery , to topór Kata, albo dyby pod ratuszem albo łamanie kołem albo wbicie na pal – i jak bylo wspaniale a dziś miotła i zamiata jak leci wszystko pod dywan i ti jest ta Demokracj a zafajdana ; Uf!