Rozwód tylko dla bogatych

Blanka Szlachcińska1Dobra zmiana znowu uderzy w Polaków. Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić ogromne podwyżki opłat sądowych. Po ich wprowadzeniu może się okazać, że sądy będą dostępne, zamiast dla każdego obywatela, tylko dla tych najbogatszych.

Najbardziej po oczach uderzył mnie wzrost opłaty za pozew rozwodowy. Zamiast 600 zł, co już teraz jest sporym wydatkiem, będzie to aż 2 tys. zł! Kwota, którą wiele osób odkłada miesiącami! Tak! Miesiącami Panie Ministrze! Jak dla mnie to jest karygodne, bo uniemożliwi wielu małżeństwom przeprowadzenie rozwodu. Weźmy pod uwagę związek: on pije, bije, zdradza, albo w inny sposób sprawia, że kobieta nie jest już w stanie w takim małżeństwie funkcjonować. Ona, mama dwojga, trojga dzieci. Chce się rozwieźć. Nie dość, że musi znaleźć jakieś lokum dla siebie i dzieci, utrzymać siebie i najmłodszych najczęściej samodzielnie, dopóki nie będzie miała zasądzonych alimentów, wynająć adwokata i opłacić pozew. Mało kosztów? Dla polityków, zwłaszcza tych u władzy, może nie są to duże wydatki, ale dla większości rodzin w Polsce, a już zwłaszcza na Podkarpaciu, jest to często tak duża bariera, że z tego rozwodu się po prostu rezygnuje. Niektórzy uznają, że może dobrze, bo nie po to się przysięgało… Niestety, dzisiejsze realia są inne. Lepiej się rozwieźć i żyć osobno, dbając o dobro dzieci, bo to one w tym wszystkim są najważniejsze, niż czytać potem w gazecie mrożące krew w żyłach historie typu: mąż zabił żonę nożem, mąż podpalił dom z całą rodziną, kobieta rzuciła się z okna z dzieckiem, uciekając przed mężem.

Sądy powinny być dla ludzi, a po zmianach forsowanych przez resort sprawiedliwości (kuriozum, że to się jeszcze tak nazywa), ludzi na te sądy po prostu nie będzie stać.

Podstawowa, minimalna opłata sądowa wzrośnie bowiem z 30 zł do 100 zł. Do tej pory nie płaciło się za wniosek o sporządzenie uzasadnienia i doręczenie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem, a teraz za taką przyjemność trzeba będzie uiścić 100 zł. Za wezwanie świadka do tej pory również się nie płaciło, a po zmianach ma to być koszt 100 zł. Tymczasowa opłata przy składaniu pozwu grupowego wzrośnie z 100 – 10 tys. zł do 300 – 20 tys. zł. Dużo więcej zapłacimy też za dochodzenie roszczeń. W sprawie o wartości roszczenia w wysokości 1,5 tys. zł płacić będziemy zamiast obecnych 30 zł lub 75 zł (w zależności do rodzaju sprawy) aż do 200 zł.

PS Żeby nie urazić Panów, sytuacja może być również odwrotna, gdzie to ona zdradza, pije, bije, a on nieszczęśliwy w małżeństwie chce uwolnić się z toksycznego związku, biorąc pod swoją opiekę dzieci.

Redaktor Blanka Szlachcińska

do “Rozwód tylko dla bogatych”

 1. Wanesa Padalec

  zdecyduj się zasądził opłatę żonie ,czy kur..ie

 2. PolaK

  Zawsze można wnieść o zwolnienie z kosztów Sądowych.
  Wniosłem o rozwód argumentując , że żona to kurw….., co uzasadniłem.
  Wniosłem o zwolnienie z kosztów sądowych całkowicie . Sąd odmówił zasądzając 50 zł.
  W uzasadnieniu podniosłem , ze płacenie wyższej kwoty nie ma sensu , gdyż związek ten nie był tyle wart. A dalsze życie z prostytutką pod jednym dachem jest niezdrowe dla zdrowia psychicznego , jak i fizycznego.
  Sąd na pierwszej rozprawię orzekł rozwód , gdzie opłata wyniosła 50 zł. Resztę opłat sąd zasądził żonie.

 3. maniek

  Pisiory chcą tym sposobem zmniejszyć ilość spraw w sądach i potem powiedzą,że uzdrowili sądy ha,ha !

Skomentuj

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.