Ruch należy do PSL

Politycy opozycji są zgodni, że komisja śledcza mogłaby pogrążyć Platformę i jej lidera premiera Tuska (na zdjęciu: w głębi przed wczorajszym posiedzeniem rządu). Fot. PAP

WARSZAWA. Czy powstanie komisja śledcza w sprawie Amber Gold?

Opozycja domaga się powstania komisji śledczej do zbadania sprawy Amber Gold, ale wie, że Platforma do tego nie dopuści. – Wezwany na świadka Michał Tusk mógłby pogrążyć swojego ojca, tego jeszcze nie było – mówi Dariusz Joński (SLD).

– Ta afera to trochę taka III RP w pigułce – mówi Adam Hofman (PiS). – Jeśli komisja śledcza działałaby rzetelnie i nie miałaby skrępowanych rąk, to przewróciłaby Platformę, więc PO broni się, bo jeśli komisja powstanie, to może być to koniec PO – dodaje Hofman.

Wspólny front opozycji
Z rzecznikiem PiS-u zgadza się Dariusz Joński (SLD). – Faktycznie ta komisja może oznaczać koniec PO. Do tej pory wszelkie afery nie dotyczyły bezpośrednio Donalda Tuska, a ta go dotyka i nie tylko z uwagi na powiązania Michała Tuska z Amber Gold, ale również dlatego, że to wszystko dzieje się w kolebce Platformy, w Trójmieście – tłumaczy Joński.

Rzecznik Sojuszu dodaje, że premier musi mieć ogromny problem, bo jeśli komisja by powstała, to jednym z pierwszych przesłuchiwanych świadków byłby zapewne Michał Tusk, któremu „ostatnio rozwiązał się język i mówi wszystko”. – Pewnie jest tylko pionkiem w grze, ale ten pionek wie wszystko, więc może pogrążyć swojego ojca, a tego jeszcze nie było – mówi Dariusz Joński.

Czy jest szanse na powstanie tej komisji? Głosy całej opozycji nie wystarczą. Ktoś musiałby się wyłamać z koalicji rządzącej. Czy jest to możliwe? Zdaniem Dariusza Jońskiego jak najbardziej. – Po wtorkowej konferencji Waldemara Pawlaka, który zwrócił uwagę na to, że ministerstwo gospodarki zawiadamiało prokuraturę, a ta nie reagowała, to jest duża szansa, że i PSL do nas dołączy – mówi z przekonaniem rzecznik SLD.

– Wiemy, że PSL zastanawia się, ale istnieją obawy, że Waldemar Pawlak pójdzie na układ z PO i za koalicyjną lojalność będzie chciał coś ugrać – mówi Łukasz Gibała (RP). Poseł dodaje, że i w samej Platformie jest kilka osób, które skłaniają się do poparcia tej inicjatywy, ale jak przypuszcza, „zostaną zastraszeni” i silna presja ze strony Donalda Tuska skutecznie zamknie im usta.

„Polityczna hucpa”
Człowiek nr 2 w Platformie  Grzegorz Schetyna   nazwał pomysły opozycji „polityczną hucpą”, podkreślając w TVP Info, że prokuratura obecnie jest niezależna – w przeciwieństwie do kadencji poprzednich rządów, gdy komisje śledcze były potrzebne.

Źródło: WP.pl/ps

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
K.Bimbała
K.Bimbała
8 lat temu

Z tego co pisze prasa jedno jest pewne że człowiek nr2 w PO kręci po za PSL-em już nowy układ koalicji do zmian w ordynacjach wyborczych . PO cały czas myśli jak zbudować „ARKĘ” na przetrwanie potopu związanego z kliką AMBER GOLD – przynajmniej dla części swoich zaufanych. Dostępny na YOU TUBE program „Po stronie PRAWDY” troszkę więcej wyjaśnia czym powinni kierować się teraz POLACY , aby transformacja w Kraju nie musiała trwać od nowa następne 50lat?.