Ruch receptą na starość

Fot. Aneta Jamroży

Jak się okazuje, nasze części są młodsze niż my sami. Np. komórki wątroby mają – średnio 5 miesięcy, a jelita – 2-4 dni. Oba procesy – rozpadu i odnowy – zachodzą równocześnie. Z wiekiem jednak pozwalamy przejąć pałeczkę rozpadowi, mimo, że możemy te procesy opóźnić, właśnie przez ruch.

Odpowiednia aktywność ruchowa jest najbardziej skutecznym sposobem opóźniania procesów starzenia się oraz czynnikiem zachowania zdrowia.

- Wiele osób po 50 roku życia boryka się z rozmaitymi dolegliwościami zdrowotnymi, związanymi z brakiem wystarczającego ruchu, brakiem nawyków do bycia aktywnym fizycznie oraz niewłaściwą dietą. Miewają bóle mięśniowe, problemy z kręgosłupem, problemy emocjonalne zwłaszcza u kobiet, które wchodzą w wiek menopauzalny. Bardzo często kładą to na karb wieku, nie przypuszczają, że dzięki właściwie dobranym ćwiczeniom, urozmaiconym formom ruchu i gimnastyki ich sprawność może się w znacznym stopniu poprawić – twierdzi Anna Łyczko, instruktor i koordynator programów dla osób powyżej 50 roku życia.

Jak podkreśla, szczególnie dla osób w tym wieku, aktywność ruchowa jest bardzo wskazana. Tym bardziej, że zajęcia ruchowe podnoszą wiarę w siebie, usprawniają fizycznie i uświadamiają, że wiek nie jest żadną barierą, czy kategoryczną przeszkodą w realizowaniu marzeń, w odnajdywaniu się na różnych płaszczyznach życia.

anja

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.